Wiek nie ma w Szariacie związku z dojrzałością do małżeństwa, stwierdził nigeryjski senator Ahmad Sani. Powiedział, że w niektórych przypadkach za dojrzałą może zostać uznana dziewczynka w wieku 14, 15 lub 16 lat i zawarte w innym kraju małżeństwo takiej dziewczynki powinno być uznane w Nigerii.
Według Saniego, nigeryjska konstytucja uchwalona w 1999 r. nie precyzuje w jakim wieku dziewczyna może wziąć ślub. Zauważył jednak, że wymaga ona, by chcąca wstąpić w związek małżeński dziewczyna osiągnęła „pełny wiek” (full age). Zdaniem senatora, tego określenia nie należy rozumieć jako „pełnoletniość” w europejskim znaczeniu. – Nigeryjska konstytucja nie mówi, że kobieta musi mieć 18 lat – powiedział Sani. – Nie ma tam definicji tego jak rozumieć pełnoletniość czy dojrzałość. Taka definicja jest za to w prawie islamskim. Mówi ono, że gdy dziewczyna wkracza w wiek dojrzewania, i jest dojrzała, to staje się tym samym gotowa do małżeństwa – dodał.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jak dziewczyna zaś wyjdzie za mąż, to jest już jest pełnoletnia – powiedział. – Konstytucja uznaje prawo islamskie i w tym świetle należy rozumieć zawartą w niej klauzulę o pełnym wieku. W żadnym kraju, w którym prawo opiera się na szariacie, wiek nie rozstrzyga o zdolności do małżeństwa – dodał.
Wypowiedź Saniego to nie jedyna w ostatnim czasie wypowiedź prominentnego muzułmanina popierająca małżeństwa dzieci. Jak powiedział w kwietniu 2011 r. mufti Bangladeszu, Fazlul Haque Amini, osoby popierające zakaz małżeństwa dzieci stawiają Mahometa w złym świetle. – Zakazanie małżeństwa dzieci to zakwestionowanie świętości proroka islamu – stwierdził w kwietniu muzułmański duchowny. – Islam pozwala na małżeństwa dzieci i nie będzie tolerował, by jakikolwiek władca kiedykolwiek sprzeciwiał się temu prawu w imię wolności kobiet – dodał.
Z kolei w grudniu 2010 r. portal Islamonline.com broniąc małżeństw dzieci w islamie powoływał się na Koran. Przypomniał jeden z jego wersetów (Koran 65,4), który mówi m.in. o żonach, które „weszły w okres miesięczny” jak również o tych, które „się jeszcze nie rozwinęły”. „Skoro posiadanie żon w tym wieku nie jest później (przez Koran red.) negowane, to godzi się żenić nawet z kobietami, nim wejdą w okres dojrzewania. (…) Jest faktem, że prorok wszedł w kontrakt małżeński z A’ishą, gdy miała sześć lat, chociaż nie współżył z nią dopóki nie ukończyła lat dziewięciu”, napisali redaktorzy islamskiego portalu.
Próg dziewięciu lat jest okresem, który uznawany jest przez prawo Iranu. Artykuł 1041 kodeksu cywilnego Islamskiej Republiki Iranu głosi, że małżeństwo jest zasadniczo zakazane tylko przed ukończeniem przez dziewczynkę 9 lat. Przykład przestrzegania tego prawa dał ajatollah Chomeini. Mając 28 lat poślubił 10 latkę. – Zróbcie co w waszej mocy, by upewnić się, że wasze córki nie zobaczą swojej pierwszej krwi w waszych domach – pouczał muzułmańskich rodziców Chomeini. Obecne prawo Iranu, w którym obniżono wieku małżeńskiego do 9 lat jest „zasługą” Chomeiniego.
Źródła: allafrica.com / jihadwatch.org
Mjend