24 kwietnia 2013

We wtorek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Prawo, bioetyka i życie ludzkie”. Była to kolejna szansa na spotkanie znanego amerykańskiego prawnika Nikolasa Nikasa, który od kilku dni gości z wizytą w Polsce.


To już drugie warszawskie spotkanie z mec. Nikolasem Nikasem, prezydentem amerykańskiej organizacji Bioethics Defense Found. Tym razem Nikas wziął udział w konferencji, podczas której rozmawiano o prawnych i moralnych podstawach do wykonywania aborcji, a także poruszono sprawę „nowoczesnych sposobów” jej dokonywania.

Wesprzyj nas już teraz!

Pierwszy referat wygłosiła była dr Dobrochna Bach-Golecka z Uniwersytetu Warszawskiego, która wygłosiła referat pt. „Być albo nie być… rodzicem. Prawo do życia i aborcja w kontekście europejskim.” Poruszała kwestie prawa do życia oraz „prawa do aborcji”. Skupiała się w głównej mierze na prawnych uwarunkowaniach tych zagadnień. W kolejnej części wystąpienia, poruszono kwestię prawnej ochrony życia od odpoczęcia.

 

Głos zabrała również dr n. med. Izabella Stępkowska, której referat zatytułowano: „Życie na taśmie produkcyjnej – miejsce etyki we współczesnej medycynie”. W trakcie tego wystąpienia poruszono kwestie rozwoju medycyny. „Biorąc pod uwagę najnowsze statystyki, można mieć wątpliwości co do dobrego rozwoju medycyny. Umieralność nie wskazuje na to, że dziś udaje się uratować więcej istnień ludzkich”. Dr Stępkowska postawiła pytanie, czy dzisiejszy rozwój medycyny nie polega jedynie na technologizacji, która ostatecznie nie skutkuje postępem w zwalczaniu chorób, o czym świadczy stały wzrost liczby zgonów spowodowanych np. schorzeniami układu krążenia czy nowotworami. Poruszono także kwestie dotyczące filozofii i etyki medycyny i wynikającego z nich podejścia do chorego, który coraz częściej jest traktowany, zgodnie z postulatami Darwina, jako przedstawiciel gatunku świata zwierząt, a nie człowiek. Dr Stępkowska przedstawiła kwestie etyczne dotyczące niepożądanych działań i rynku środków farmakologicznych, kontrolowanej reprodukcji człowieka, klonowania oraz przeszczepów. Wskazane techniki medyczne, przez niektóre środowiska propagowane jako obiecująca przyszłość człowieka i medycyny, w rzeczywistości stanowią zagrożenie dla prawidłowego rozwoju i istnienia rodzaju ludzkiego.

Trzecią część konferencji stanowił wykład dra. hab. Aleksandra Stępkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego wykład pt. „Osobowa tożsamość człowieka w świetle współczesnej bioetyki” poruszył publiczność. Prof. Stępkowski zacytował fragment artykułu napisanego przez Petera Singera, australijskiego bioetyka, który jest gorącym zwolennikiem aborcji. Singer nie widzi nic złego w dokonywaniu aborcji na nienarodzonym dziecku, niezależnie od stadium ciąży. Co gorsza, stara się przesunąć tę granicę jeszcze dalej, uważając że aborcji/morderstwa można dokonać nawet po urodzeniu, do chwili gdy dziecko zacznie zauważać się w lustrze tzn. gdy osiągnie odpowiedni poziom samoświadomości. Zwolennicy tego podejścia optują również za możliwością dokonywania aborcji na narodzonych zupełnie zdrowych dzieciach z przyczyn czysto utylitarystycznych tzn. gdy kobieta po urodzeniu stwierdzi, że jednak nie chce zająć się dzieckiem gdyż będzie to dla niej kłopotliwe. Młodsi zwolennicy tego stanowiska idą jeszcze dalej niż Singer uznając, że oddanie dziecka do adopcji mogłoby zagrozić zdrowiu i komfortowi psychicznemu matki. W przypadku zabicia całkowicie zdrowego noworodka, problem zostaje zakończony raz na zawsze.”

W ostatniej części spotkania wysłuchano mec. Nikolasa Nikasa, który wygłosił referat pt. „Prawne i społeczne konsekwencje bioetycznych rozstrzygnięć Sądu Najwyższego USA.”  Nikas swoje wystąpienie rozpoczął od przypomnienia procesu norymberskiego oraz kwestii niewolnictwa. Zaznaczył, że „oderwanie prawa od moralności zagraża całej ludzkiej populacji. Nie można lekceważyć moralności w imię korzyści jakichkolwiek grup społecznych”. Następnie Nikas opowiadał o przypadku Stenberg v. Carhart, który dotyczy nowej formy dokonywania aborcji. Metoda ta ma być rzekomo bezpieczniejsza i łatwiejsza. Polega na odwróceniu dziecka w łonie kobiety i wyciągnięciu go za nogi. Jednakże w chwili gdy główna znajduje się jeszcze w środku macicy, następuje wyssanie mózgu za pomocą specjalnego urządzenia. W konsekwencji dziecko umiera. Metoda ta ułatwia usunięcie ciąży, gdyż nie powoduje rozczłonkowania ciała dziecka (jak ma to miejsce w większości dzisiejszych przypadków). Opis tej metody przeprowadzania aborcji wywołał ogromne emocje wśród słuchaczy, o czym świadczyły łzy pojawiające się na twarzach studentek. Podsumowując swoje wystąpienie, mec. Nikas stwierdził, że „aborcja jest jednym z największych upodleń kobiety”. Podkreślał, że chociaż aborcję usiłuje się prezentować jako „prawo kobiety” to nie one wcale się jej domagają. Badania opinii publicznej pokazują wyraźnie, że w USA największymi zwolennikami aborcji nie są wcale kobiety, ale młodzi mężczyźni miedzy 18-30 rokiem życia – „zgadnijcie dlaczego?” pytał retorycznie Prezes Bioethics Defence Found.

Organizatorami konferencji było Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej, ASK Soli Deo oraz Centrum Prawne Ordo Iuris.

Z Nikolasem Nikasem moża spotkać się jeszcze w najbliższych dniach:


Wtorek 23.04. 

11:00 – UKSW Aditorium Maximum, Aula Schumana Wójcickiego 1/3. Konferencja „Law, Bioethics and Human Life”; wykład „Od Roe v. Wade do Carhart v. Stenberg. Prawne i społeczne konsekwencje bioetycznych rozstrzygnięć Sądu Najwyższego USA”

15:00 – Wykład dla studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Embrion klonowanie i Sumienie w realiach prawnych USA
Centrum Biblioteczno-Informacyjne (ul. Żwirki i Wigury 73) sala 127

 

Środa 24.04.

09:30 Wykład na KUL

18:30 Wykład na WPiA UMK w Toruniu audytorium F 
ul. Władysława Bojarskiego 3
Wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe v Wade – jego konsekwencje prawne i społeczne.

 

Czwartek25.04.

(13:30 Wykład na WPiA Uw Białymstoku) 
http://www.prawo.uwb.edu.pl/prawo_new/news.php?n=854
„Prawo a moralność”, który odbędzie się 25 kwietnia 2013 r. o godzinie 13.30 w sali 314 (sala Rady Wydziału).

 

Piątek 26.04.13:

16:45 Wydział Prawa i Administracji UŁ
Sala 1.26 ul. Kopcińskiego 8/12 Łódź (centrum wykładowe „Beczka”)
„Evolution of US Supreme Court Case-law in Bioethics”

 

Paweł Ozdoba

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram