Od wtorku weszły w życie nowe regulacje w ramach reżimu sanitarnego. Dotyczą one między innymi zasad unikania kwarantanny po powrocie z zagranicy oraz zasłaniania twarzy w trakcie różnego rodzaju egzaminów wiedzy.
„(…) unijny cyfrowy certyfikat covid lub zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski może uzyskać osoba, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej lub znajdującą się na wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski” – czytamy m.in. na portalu stacji Polsat.
Wesprzyj nas już teraz!
Osoba, która chce uniknąć kwarantanny, powinna przedstawić placówce aplikującej zastrzyki przeciwko COVID-19 zaświadczenie o przyjęciu preparatu, zgodne ze wzorem obowiązującym w kraju zaszczepienia. Dodatkowym wymaganym dokumentem jest polski przekład zaświadczenia dokonany przez tłumacza przysięgłego.
„Z nowych przepisów wynika, że Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy kieruje się aktualną sytuacją w innych krajach Unii Europejskiej, dotyczącą uznawania innych preparatów za równoważne szczepionkom dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej” – głosi informacja.
Rozporządzenie opublikowane w poniedziałek i ważne od dzisiaj zmienia też regulacje dotyczące zasłaniania ust i nosa na uczelniach prowadzących kształcenie doktorantów. Zakrywanie jest tam „obowiązkowe, chyba że inaczej zdecyduje rektor albo kierujący podmiotem prowadzącym kształcenie doktorantów, studia podyplomowe lub inne formy kształcenia”.
Swobodnie oddychać w trakcie egzaminów będą mogli natomiast uczestniczący w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego oraz konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, a także egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, referendarskiego, adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego, egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdzianów dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych – głosi rozporządzenie.
MWis