Czy kobieta pielgrzymująca w połowie maja z Hiszpanii do sanktuarium w Lourdes doznała cudownego uzdrowienia? Francuskie media donoszą o niewyjaśnionym uzdrowieniu osoby, która miała bardzo poważne problemy z widzeniem. Po wizycie w Lourdes kobieta odzyskała całkowicie wzrok. Kościół podchodzi do tego wydarzenia z dystansem. Przypadek ten ma zostać zbadany i przeanalizowany m.in. przez lekarzy, aby potwierdzić lub wykluczyć ewentualność cudu.
Ostatnie oficjalne uznanie cudu w Lourdes, miało miejsce w lutym 2018 r. i było to 70. uzdrowienie. Przypadek pielgrzymującej Hiszpanki byłby 71. oficjalnym cudem za wstawiennictwem Matki Bożej z Lourdes. Kobieta przyjechała do sanktuarium na południu Francji z Madrytu z grupą hiszpańskich pielgrzymów liczącą ponad 800 osób. Były w niej osoby chore, niepełnosprawne, pielgrzymi i pracownicy opieki medycznej. Spędzili w Lourdes 5 dni. Niezwykłe odzyskanie wzroku poruszyło wszystkich.
Przypomnijmy, że Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes to ośrodek pielgrzymkowy poświęcony Matce Bożej, która od 11 lutego do 16 lipca 1858 objawiała się 14-letniej dziewczynce Bernadette Soubirous. Doświadczyła ona osiemnastu objawień Pięknej Pani w grocie, niedaleko miasteczka Lourdes. 25 marca 1858 roku, podczas 16. objawienia, w Święto Zwiastowania, „postać” powiedziała: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie…”. Pomimo wielu szykan i nacisków na jej rodzinę, dziewczyna nie zaparła się objawień.
Wesprzyj nas już teraz!
W 1861 miejscowy ksiądz Dominique Peyramale razem ze swym biskupem, Bertrandem-Sévère’em Mascarou Laurence’em kupił od gminy grotę wraz z przyległym terenem. W 1910 grunty zostały skonfiskowane Kościołowi przez Republikę. Biskup François-Xavier Schoepfer oprotestował konfiskatę i uzyskał zgodę miasta na jej wydzierżawienie do 1914. Opiekę duszpasterską nad Domeną, którą przyznano ostatecznie Kościołowi w czasach rządów Vichy, sprawuje biskup ordynariusz Tarbes i Lourdes.
Szacuje się, że od otwarcia sanktuarium w 1860 odwiedziło je ponad 200 milionów osób. Pielgrzymi odwiedzają grotę Objawień na górze Massabielle, na której stoi też świątynia. W tylnej części groty znajduje się źródło, odkryte 25 kwietnia 1858 przez Bernadettę Soubirous. Pielgrzymi przechodzą w procesji przez grotę dotykając, zgodnie ze zwyczajem, skały pod figurą Matki Bożej. Woda ze źródła jest traktowana przez pielgrzymów jako symbol pobożności. Właśnie za przyczyną wody z tego źródła już od pierwszych dni objawień następowały cudowne uzdrowienia.
Pierwszą uzdrowioną była Catherine Latapie, która 1 marca 1858 obmyła swoje chore ramię w źródełku. Od tamtego czasu zarejestrowano ponad 7000 przypadków niewytłumaczalnego odzyskania zdrowia, ale tylko 70 spośród nich Kościół uznał za cudowne. Lourdes jest uważane za jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych Kościoła katolickiego na świecie. Sanktuarium dwukrotnie odwiedzał św. Jan Paweł II.
W 1884 r. w Kościele katolickim powołano strukturę zwaną „Biurem Ustaleń Lekarskich”, której zadaniem było rozpatrywanie oświadczeń dotyczących cudownych uzdrowień. Proces ich uwierzytelniania jest wieloetapowy. Pierwsze badanie przeprowadza gabinet lekarski w Lourdes; dalej Międzynarodowe Biuro Medyczne złożone z komisji lekarzy; później następuje interpretacja dokonana przez biskupa diecezji z której pochodzi uzdrowiona osoba i wreszcie uznanie, czy jest to „znak od Boga”, czy zwykłe uzdrowienie. Takie procesy mogą trwać latami i orzeczenie o ewentualnym 71. cudzie zapewne szybko nie nastąpi.
BD
„Jam jest Niepokalane Poczęcie”. Przesłanie z Lourdes zapowiedzią zwycięstwa Maryi