30 grudnia 2014

W kioskach i dobrych salonach prasowych można już kupić 42. numer najlepszego w Polsce ilustrowanego magazynu katolickiego – „Polonia Christiana”. Tematem numeru – któremu poświęcono obszerny blok tekstów publicystycznych oraz wywiadów – jest kryzys męstwa we współczesnym społeczeństwie.


„Mężczyznę Zachodu wykończyły dwudziestowieczne ideologie. Komunizm zabrał mu wolność, nazizm pozbawił go honoru, socjalizm ukradł mu odpowiedzialność, a konsumpcjonizm siłę. A na koniec, genderyzm odarł go z tożsamości. A on się na to wszystko potulnie zgodził – i stąd cały współczesny kryzys męskości. Nie, nie męskości nawet, bo ów termin to nic innego jak idiotyczny współczesny fetysz. Jeszcze niedawno w ogóle nie istniało takie słowo – cechą mężczyzny było męstwo” – tłumaczy Jerzy Wolak w tytułowym felietonie, który stanowi wstęp do dalszych analiz tego niepokojącego fenomenu.

Wesprzyj nas już teraz!

Grzegorz Kucharczyk i Kajetan Rajski temat kryzysu męstwa podjęli z dwojakiej perspektywy: znajdującego się obecnie w defensywie ojcostwa oraz problemów z identyfikacją, które stają się udziałem młodych, często dorastających jeszcze, mężczyzn. Wywiadów na temat formacji nowego pokolenia udzielili ks. Jacek Stryczek (prezes Stowarzyszenia „Wiosna”, duszpasterz ludzi biznesu) oraz Piotr Milczanowski i Lech Haydukiewicz (dyrektorzy Szkoły Podstawowej dla Chłopców „Wierchy” Stowarzyszenia STERNIK w Krakowie). Nie zabrakło również kobiecego punktu widzenia – o tym, kim współcześni mężczyźni często nie są, a kim powinni być, piszą Iwona Kucharska i Bogna Białecka.

Polecamy również lekturę tekstów z pozostałych działów. Piotr Doerre pochyla się nad sytuacją wewnętrzną Rosji, poddając w wątpliwość szereg pokutujących na jej temat – zwłaszcza w środowiskach konserwatywnych – mitów, jak choćby ten o szczególnej pozycji prawosławnej cerkwi. Roberto de Mattei stawia niepokojącą tezę, jakoby Rzym miał być docelowym punktem islamskiej ekspansji, Andrzej Solak zaś przybliża Czytelnikom historię brutalnej pacyfikacji katolickiego państwa w Afryce – Biafry. W roli felietonistów występują z kolei takie tuzy jak pisarz Andrzej Pilipiuk i reżyser Grzegorz Braun.

Jak zawsze, w najstaranniej ilustrowanym katolickim magazynie nie zabrakło miejsca na promocję Piękna. Jerzy Wolak zabiera Czytelników na fascynującą wędrówką po wiedeńskim Cesarsko‑Królewskim Muzeum Historii Sztuki. Z tekstu Mariusza Soleckiego z kolei dowiedzieć się można, który z polskich noblistów nosił się z zamiarem wstąpienia do zakonu paulinów.

Warto również – zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia – zatrzymać się dłużej nad artykułem kardynała Jorge Mediny Esteveza, przypominającym o ogromnej łasce Bożego miłosierdzia. Po uczcie dla ducha, nie zaszkodzi pomyśleć również o uczcie dla ciała – niewątpliwie pomoże w tym tekst Adama Dworakowskiego o tajnikach i historii węgierskiej kuchni.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tematyką najnowszego numeru w dziale: Magazyn Polonia Christiana.

Papierowe wydanie tradycyjnie można zamówić na stronie Internetowej Księgarni Kontrrewolucji.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram