19 maja 2017

Nowy projekt IPN ujawni bezcenne dokumenty. „Archiwum Pełne Pamięci” rusza w piątek

(Fot. K. Skłodowski / Fotorzepa / Forum)

IPN od piątku uruchamia nowy portal pod nazwą „Archiwum Pełne Pamięci”. Głównym celem jaki kierownictwo Instytutu wyznacza portalowi jest pozyskiwanie i zabezpieczanie dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski. Jednak już od początku swego istnienia w sieci, będzie on miał bogate archiwum, w którym jego użytkownicy będą mogli znaleźć bezcenne dokumenty, będące już w posiadaniu IPN.

 

Portal „Archiwum Pełne Pamięci” będą prowadzić archiwiści IPN.  Pragną oni uratować od zapomnienia historie przekazane przez świadków historii. – Projekt „Archiwum Pełne Pamięci” będzie służył zabezpieczaniu bezcennych spuścizn i kolekcji dokumentów, które z uwagi na ich wartość powinny znaleźć się w zasobie archiwalnym. Chcemy również, by była to platforma wymiany informacji z potencjalnymi darczyńcami, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi rodzinnymi dokumentami – mówi Grzegorz Trzyna, kierownik Wydziału Zarządzania Zasobem Archiwalnym IPN.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Osoby chcące przekazać IPN wartościowe historycznie dokumenty rodzinne mogą, z informacji umieszczonych na portalu, dowiedzieć się w jaki sposób to zrobić i z kim się w tym celu skontaktować.

 

Ten projekt pozyskania dokumentów, prowadzony poprzez portal, zostanie uruchomiony w placówkach IPN w całej Polsce. Dokumenty będą również pozyskiwanie poza granicami kraju, dlatego portal będzie prowadzony w języku angielskim i rosyjskim.

 

Materiały historyczne umieszczone na portalu pochodzą głównie z rodzinnych archiwów, które zostały przekazane IPN. W archiwum portalu zostały już zawarte takie bezcenne materiały. Dla przykładu te opisujące działalność Tadeusza Starzyńskiego, ps. „Ślepowron”, który przed wojną był komisarzem Komendy Głównej Policji Państwowej, a w latach 1939-1945 oficerem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, cichociemnym oraz instruktorem szkolącym cichociemnych w Wielkiej Brytanii. Dokumentacja Starzyńskiego trafiła do IPN z Edynburga w Szkocji, a odkrył ją Nick Milligan, w domu którego Starzyński mieszkał w czasie wojny.

 

Portal „Archiwum Pełne Pamięci” ma pomóc w ochronie takich bezcennych pamiątek. – Będzie on informował, szczególnie młode pokolenie, że warto pochylić się nad tym, co pozostało po rodzicach i dziadkach. Nie wolno wyrzucać tego pochopnie na śmietnik, lecz trzeba przekazać do odpowiednich instytucji – tłumaczy dr Jarosław Szarek prezes IPN.

 

Poza materiałami Tadeusza Starzyńskiego do zasobu archiwalnego portalu „Archiwum Pełne Pamięci” trafi również dokumentacja będąca częścią kartoteki wywiadu Armii Krajowej. Te archiwalia prawdopodobnie pochodzą z m.in. referatu 999 kryptonim „Korweta” Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej AK, w ramach którego rozpracowywano komunistów. Te bezcenne dokumenty odnaleziono podczas remontu domu.

 

 

Źródło: ipn.gov.pl/ TVP Info

Adam Białous

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 297 230 zł cel: 300 000 zł
99%
wybierz kwotę:
Wspieram