14 października 2021

Obowiązkowe maseczki, Komunia Św. na rękę. Państwowe restrykcje wracają do kościołów na Litwie

(Fot. Lukasz Dejnarowicz / Forum)

Na Litwie został wznowiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych w czasie nabożeństw w kościołach. Niektóre osoby w ogóle nie będą wpuszczane do świątyni. Zalecono też przyjmowanie Komunii Św. na rękę. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w specjalnych naczyniach kościelnych nie może być wody święconej, a wierni nie mogą mieć kontaktu z krzyżem i relikwiami.

Wydane właśnie przez litewskie ministerstwo zdrowia rozporządzenie zakazuje wejścia do kościoła osobom (dotyczy to również księży i osób konsekrowanych) z objawami ostrej niewydolności oddechowej (gorączka, duszności, kaszel). W nabożeństwach i Mszach św. bez masek mogą przebywać jedynie małe dzieci do 6 roku życia. Osoby powyżej szóstego roku życia muszą mieć w kościele założone maseczki bądź przyłbice, bo inaczej zostaną wyproszone. Resort zdrowia zaleca przyjmowanie Komunii św. na rękę, odradza organizowanie uroczystości przyjmowania sakramentów, co wiąże się z bezpośrednim kontaktem z kapłanem. Chodzi tu m.in. o Sakrament Bierzmowania.  

Wierni mają zachować w kościele 2 metrowy dystans pomiędzy sobą. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w specjalnych naczyniach kościelnych nie może być wody święconej, a wierni nie mogą mieć kontaktu z krzyżem i relikwiami. Resort zaleca również unikanie podawania sobie rąk podczas nabożeństwa. Ministerstwo tłumaczy, że te restrykcje wprowadza w związku z szybko rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa.

Wprowadzono też ograniczenia w organizowaniu uroczystości rodzinnych. Wcześniej również zaostrzono rygory przebywania w sklepach. Od połowy września wiele usług i punktów sprzedaży zostało zamkniętych dla osób nieposiadających tzw. paszportu mobilności, czyli tych którzy się nie zaszczepili. Bez tego paszportu na Litwie można robić zakupy tylko w małych sklepach spożywczych, aptekach, sklepach optycznych, a także w sklepach weterynaryjnych.

Źródła – wilno.tvp.pl, suwalki24.pl, zw.lt

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez