Według podanych w piątek przez białostocki urząd miejski wyników głosowania na inwestycje, które będą realizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Białymstoku, wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów otrzymała budowa strzelnicy na Węglówce.
Budowa strzelnicy to projekt Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej, skupiającej pasjonatów strzelectwa sportowego, militariów oraz historii. Najwyraźniej potwierdził się ich argument przedstawiony władzom miasta przy zgłoszeniu swojego projektu pod głosowanie, iż mieszkańcy Białegostoku chcą mieć w swoim mieście porządną strzelnicę. Projekt ten, nazwany przez jego twórców, „Białystok Buduje Strzelnicę” startował z listy inwestycji ogólnomiejskich i w tej kategorii otrzymał najwięcej głosów czyli dokładnie – 4022 głosy. Wyraźnie stał się liderem tych projektów, gdyż następny po nim – budowa ulicy na osiedlu Zawady, dostał zaledwie 1653 głosy. Ogólnie w głosowaniu na 62 propozycje wzięło udział ponad 26 tysięcy mieszkańców Białegostoku, czyli wynik głosów oddanych na strzelnicę jest w tym zestawieniu również imponujący. Jedna osoba mogła zagłosować na maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski i na dwa osiedlowe.
Wesprzyj nas już teraz!
Strzelnica ma powstać w jednym z dawnych magazynów wojskowych przy ulicy Węglowej. Zostanie on dostosowany do jej potrzeb. Według umowy z władzami miasta, inwestycja budowy strzelnicy będzie realizowana etapami i przy wsparciu dodatkowymi środkami z budżetu miasta na renowację obiektu. W najbliższym czasie Białystok stanie się siedzibą jednostki obrony terytorialnej, strzelnica więc bardzo się tu przyda, szczególnie dla osób młodych, które są zainteresowane służbą w tej formacji. Ma się w niej znaleźć od 1500 do 2000 osób. Dlatego też budową strzelnicy w Białymstoku jest zainteresowane Ministerstwo Obrony Narodowej. Koszt inwestycji jej organizatorzy oszacowali na 1 mln zł.
Starania aby zrealizować projekt budowy strzelnicy w Białymstoku Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej prowadził przez kilka lat. Najpierw miała ona powstać w nieczynnym tunelu PKP, jednak budowa w tym miejscu okazała się niemożliwa z przyczyn technicznych, niezależnych od inicjatorów. Szukając możliwości rozwiązania patowej sytuacji, Stowarzyszenie zgłosiło projekt do Budżetu Obywatelskiego. Strzelnica ma być powszechnie dostępna dla osób pełnoletnich. Jej twórcy mają już profesjonalnych instruktorów.
Według pomysłodawców, strzelniczy kompleks ma umożliwić szkolenie z zakresu obsługi broni palnej pod okiem instruktorów, trenowanie strzelania członkom organizacji paramilitarnych, żołnierzom jednostki obrony terytorialnej czy funkcjonariuszom służb porządkowych. Twórcy strzelnicy nie ukrywają, że chcą promować strzelectwo sportowe jako formę rozrywki dla całej rodziny. „Tworząc bazę szkoleniową, będziemy wspierać każdą aktywność dążącą do poprawienia obronności naszego regionu, chociażby poprzez odtworzenie Obrony Terytorialnej” – piszą na swojej stronie internetowej.
Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej skupia działaczy środowisk prawicowych i konserwatywnych. Jest zaangażowany m.in. w organizację Białostockiego Marszu Niepodległości, Dyskusyjny Klub Filmowy w Dobrym Tonie.
Do podziału podczas głosowania budżetu obywatelskiego na wybranych w głosowaniu 29 inwestycji było 10 milionów złotych. Inne projekty, które wybrali mieszkańcy, to m.in. budowa bulwarów im. Jana Teologa, centrum rekreacyjno-sportowe w Starosielcach, siłownia w parku Planty, ścieżka rowerowa na Słonecznym Stoku, sprytne ławki z dostępem do internetu i z możliwością ładowania telefonów komórkowych, budowa punktów ratowniczych z defibrylatorami oraz ławka parametryczna w Alei Bluesa. Głosowanie na projekty obywatelskie trwało od 4 do 19 października. Głosowano m.in w mobilnym punkcie – autobusie Białostockiej Komunikacji Miejskiej.
Adam Białous