19 kwietnia 2021

Od 19 kwietnia żłobki i przedszkola znów czynne. Zobacz jakie obostrzenia pozostały na dłużej

(Źródło: pixabay.com)

Choć 19 kwietnia był datą, w której miały zostać złagodzone obostrzenia związane z tzw. trzecią falą koronawirusa, rząd nie zdecydował się na otwarcie i przedłużył większość restrykcji do 25 kwietnia, zaś branża hotelowa będzie zamknięta do 3 maja. Od dzisiaj ruszają jedynie żłobki i przedszkola.

Z uwagi na sytuację epidemiczną rząd zdecydował, że obowiązujące w kraju restrykcje zostaną przedłużone do 25 kwietnia. Ograniczenia pierwotnie miały funkcjonować do 19 kwietnia.

Jaki zasady aktualnie obowiązują? Otóż od 19 kwietnia ponownie otwarte zostały żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Już od 16 kwietnia dopuszczono możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zezwolono na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Generalnie rzecz ujmując dotychczasowe obostrzenia będą obowiązywać do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r., z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Dotychczasowe ograniczenia obowiązują także w handlu – wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Zamknięte pozostają salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Źródło: gov.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie