26 kwietnia 2021

Od poniedziałku nowe obostrzenia. Sprawdź, jakie nakazy i zakazy przygotował dla nas rząd

(Fot. Pixabay)

Od poniedziałku w 11 województwach działalność wznowiły salony urody, salony fryzjerskie i inni przedstawiciele tzw. branży beauty. Wyjątek stanowi 5 województw: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie oraz opolskie, w których ze względu na dużą liczbę zakażeń koronawirusem, dotychczasowe obostrzenia nadal będą obowiązywać. Ponadto w 11 województwach przywrócono lekcje w systemie hybrydowym w klasach I-III w szkołach podstawowych.

Salony kosmetyczne czy fryzjerskie w 11 województwach będą działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że w takim miejscu, przebywać może wyłącznie obsługa i obsługiwani klienci. Reżim sanitarny wymaga ponadto, że stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między nimi jest przegroda.

Z kolei tzw. system hybrydowy polega na prowadzeniu zajęć lekcyjnych w taki sposób, że nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III szkoły podstawowej realizuje zajęcia w szkole oraz co najmniej 50 proc. uczniów realizuje zajęcia zdalnie. Dyrektor szkoły podstawowej ma ustalić harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z tym podziałem, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

W szkole podstawowej prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie. Będzie ona organizowana na wniosek rodziców.

W pozostałych pięciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim uczniowie klas I-III szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie.

Od 26 kwietnia dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, centrum kształcenia zawodowego lub placówki kształcenia ustawicznego będzie mógł zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.

Dyrektor szkoły, centrum lub placówki będzie mógł również zorganizować praktyki zawodowe w miejscu ich prowadzenia. Jednocześnie zachowano możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii.

Rządzący zapowiedzieli, że w maju nastąpi systematyczne „odmrażanie gospodarki”. W tym tygodniu odbędzie się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której rząd przedstawi plan luzowania obostrzeń na kolejny miesiąc. – Jesteśmy przygotowani zarówno na wariant ogólnokrajowy, jak i na regionalizację obostrzeń – powiedziała w rozmowie z „Super Expressem” wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

 

Źródło: Interia.pl, DoRzeczy.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy