26 listopada 2021

Ofiary Zbrodni Wołyńskiej zasługują na upamiętnienie na na Powązkach. Podpisz Apel!

W 2023 roku obchodzić będziemy 80. rocznicę Krwawej Niedzieli – kulminacji fali mordów ukraińskich szowinistów na Polakach. Z tej okazji powstał specjalny apel skierowany m.in. do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie Danuty Kruk o zbudowanie miejsca pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej na Powązkach Wojskowych. W sprawie widoczny jest opór, a kwestię budowy miejsca pamięci odsuwana jest na czas po powiększeniu nekropolii.

Dołącz do apelu – ofiary Zbrodni Wołyńskiej zasługują na upamiętnienie na Powązkach! 

W sprawie potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie, bo zarząd cmentarza po raz kolejny w swoim piśmie oddala wizję budowy miejsca pamięci i uzależnia ją od poszerzenia nekropolii. Co więcej, w nowej odpowiedzi na Apel, zarząd wskazuje na już obecne w przestrzeni publicznej upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa z 1943 roku. Czy to zwiastun przyszłej narracji władz miasta i zarządu nekropolii?

Wesprzyj nas już teraz!

Tym bardziej potrzebny jest obywatelski nacisk

– kliknij tutaj i dołącz do Apelu

ofiary Zbrodni Wołyńskiej zasługują na upamiętnienie na Powązkach! 

Poniżej prezentujemy pełną treść odpowiedzi jaką od Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie Danuty Kruk otrzymało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi:

Szanowni Państwo,

w związku z kontynuowaniem koordynowanej przez Stowarzyszenie akcji kierowania do Prezydenta m. st. Warszawy i Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie apeli „o wydanie zezwolenia na budowę miejsca pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej na Powązkach Wojskowych” uprzejmie informuję, że w obecnym stanie zagospodarowania Cmentarza Wojskowego nie jest możliwe zlokalizowanie na tym cmentarzu miejsca poświęconego pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (ani innych upamiętnień) bez uszczerbku dla zasadniczej funkcji Cmentarza Wojskowego, będącego cmentarzem komunalnym m. st. Warszawy służącym realizacji ustawowego zadania Miasta w zakresie chowania zmarłych.

Realizacja postulatu budowy na Cmentarzu Wojskowym miejsca pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej może być rozważona po powiększeniu obszaru cmentarza o przyległy teren. Obecnie trwają prace projektowe nad Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy, uwzględniające ten temat.

Informuję również, że na położonym nieopodal Cmentarza Wojskowego skwerze Wołyńskim zlokalizowano dwa miejsca upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej.

Przy pomniku 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK ustawiono 11 kamiennych kolumn upamiętniających ofiary z 11 wołyńskich powiatów. Na każdej z kolumn umieszczono herb i nazwę powiatu.

W pobliżu znajduje się Pomnik Rzezi Wołyńskiej, o powierzchni 160 m2. Na pomnik składa się siedmiometrowy krzyż i 18 tablic z nazwami 2136 miejscowości z siedmiu przedwojennych województw kresowych. Na pomniku umieszczono napis: W hołdzie obywatelom Polskim, ofiarom masowej zbrodni o znamionach ludobójstwa dokonanych przez OUN-UPA w latach 1942-1947 na terenach byłych siedmiu województw II Rzeczypospolitej.

Tablica pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich znajduje się w katedrze św. Jana Chrzciciela. Tablicę poświęconą pamięci pomordowanych oraz uchodźców przed terrorem i zagładą z rak OUN-UPA zawieszono też na Krakowskim Przedmieściu 64 (Dom Polonii).

Z poważaniem

Danuta Kruk

Dyrektor

Zarządu Cmentarzy Komunalnych

w Warszawie

***

Dlaczego upamiętnienie na Powązkach ofiar Zbrodni Wołyńskiej jest ważne?

Otóż na tej nekropolii już znajdują się liczne pomniki i miejsca pamięci pierwszej i drugiej wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921, bohaterskich Orląt Lwowskich i powstań narodowych. Uczczono tam żołnierzy wszystkich frontów drugiej wojny światowej, ofiary niemieckich obozów zagłady i obozów pracy, Powstania Warszawskiego, Katynia i sowieckich deportacji na Sybir, członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka” czy Żołnierzy Wyklętych, którzy przeciwstawili się komunistycznemu terrorowi. Na terenie cmentarza postawiono też pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Teraz, jak się tłumaczy, na Powązkach Wojskowych nie ma miejsca dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Tymczasem za dwa lata obchodzić będziemy 80. rocznicę Krwawej Niedzieli.

Dołącz do pilnego Apelu i pomóż wybudować miejsce pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej! 

Na Wołyniu zginęło 60 tys. Polaków. Udało się odnaleźć ciała 800 z nich, czyli 1,3 proc., i godnie pochować na cmentarzach! Decyzja Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie oznacza, że póki co pozostałych 98,7 procent ofiar ukraińskiego ludobójstwa wciąż nie doczeka się nawet symbolicznego upamiętnienia na jednej z najważniejszych dla Polaków nekropolii.

Nie składamy jednak broni. Wciąż można podpisać petycję „Wołyń na Powązki”, którą dotychczas wsparło prawie 14 tysięcy osób! Pamiętajmy o naszych bohaterach i walczmy o ich upamiętnienie!

Podpisz się pod petycją!

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram