Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało oficjalny komunikat w sprawie przedłużenia umowy tymczasowej między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową. Umowa dotyczy mianowania biskupów i wzajemnego akceptowania kandydatów do biskupiej sakry.
Jak wynika z oficjalnego komunikatu wydanego przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, nie będzie żadnych zmian w umowie pomiędzy Watykanem a Chinami. Dotychczasowa – nazywana tymczasową – umowa w sprawie nominacji biskupów będzie przedłużona. To decyzja zgoda z przewidywaniami. Takie rozwiązanie prognozowano już kilka tygodni temu.
„Po odpowiednich konsultacjach i ocenie, Stolica Apostolska i Chińska Republika Ludowa zgodziły się przedłużyć na kolejne dwa lata Umowę tymczasową dotyczącą mianowania biskupów, która została podpisana 22 września 2018 r., a wcześniej przedłużona 22 października 2020 r.” – podano w komunikacie.
Wesprzyj nas już teraz!
„Strona watykańska pragnie kontynuować pełen szacunku i konstruktywny dialog ze stroną chińską, dla owocnej realizacji wspomnianego Porozumienia i dalszego rozwoju stosunków dwustronnych, mając na względzie dalszą misję Kościoła katolickiego i dobro narodu chińskiego” – czytamy w informacji podawanej przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Przypomnijmy, że podstawową zasadą ugody jest reguła, że papieska nominacja biskupa musi być przekazana stronie chińskiej w celu uzyskania zgody. Podobnie – wbrew dawnej praktyce, czyni uzależniony od państwa „kościół patriotyczny” – sakra wymaga akceptacji Watykanu.
Warto podkreślić, że porozumienie pomiędzy Watykanem a Pekinem ma wielu krytyków. Jednym z nich jest kard. Joseph Zen, prześladowany przez komunistyczny reżim. Zdaniem sędziwego duchownego, porozumienie to akt zdrady wobec wiernych, którzy przez lata tak wiele wycierpieli dla zachowania jedności z Rzymem i czystości wiary.
Źródło: KAI
Oprac. WMa
Kard. Zen: „zjednoczenie”, czyli marszem do „Kościoła” schizmatyckiego!