3 kwietnia 2012

Okres nasilonych kontroli drogowych

(fot. Polska Zielona Sieć / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Wielu z kierowców nie spodziewa się kontroli towarzyszących wzmożonemu ruchowi na drogach. Kontrolując ruch drogówka korzysta między innymi z wideorejestratorów i radarów pistoletowych.

 

Podobnie do fotoradarów, materiały pozyskiwane za pomocą rejestratorów opatrzone są datą, godziną i prędkością uwiecznionego samochodu. Rejestratory pozostają na wyposażeniu specjalnych jednostek z wydziału ruchu drogowego polskiej policji. Do wykonywania pomiarów wykorzystuje się także tak zwane radary pistoletowe, używane częściej ze względu na ich niewielkie rozmiary. Urządzenia te podlegają okresowej kontroli a ich stan techniczny powinna potwierdzać odpowiednia dokumentacja.

 

Kierowca przyłapany na przekroczeniu prędkości, do którego przyjdzie stosowne wezwanie, ma do wyboru trzy możliwości. Może przyjąć wezwanie i karę grzywny wraz z punktami karnymi, może także odmówić przyjęcia kary a wniosek w tej sprawie zostanie skierowany do sądu. Może także wskazać, że w chwili uwiecznionej na zdjęciu pojazdem kierowała inna osoba, która powinna zostać obciążona mandatem.

 

Za przekroczenie ograniczenia prędkości powyżej 50 kilometrów na godzinę kierowca może zostać ukarany  grzywną od 400 do 500 złotych.

 

Źródło: rp.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie