15 czerwca 2018

Oświadczenie około 500 brytyjskich kapłanów w obronie nauki Kościoła o antykoncepcji

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Niemal 500 księży z Wielkiej Brytanii podpisało oświadczenie proponujące Humanae Vitae jako drogę odnowy społeczeństwa. Kapłani podkreślają prorocki wymiar potępienia antykoncepcji przez Pawła VI. Ogrom zła wyrządzone przez kontrolę narodzin widać bowiem dziś o wiele wyraźniej niż w 1968 roku. Podana do wiadomości w czwartek akcja duchownych to skutek inspiracji świeckich katolików.

 

„Jako księża pragniemy potwierdzić w tę 50. rocznicę Humanae Vitae szlachetną wizję płodnej miłości, jakiej Kościół zawsze nauczał” – piszą w oświadczeniu „Humanae Vitae 50” brytyjscy kapłani. „Proponujemy odkrycie na nowo przesłania Humanae Vitae” – dodają. Podkreślają, że encyklika potępiająca antykoncepcję stanowi „klucz do uzdrowienia i prawdziwego rozwoju naszego społeczeństwa”.

 

Brytyjscy księża w swoim oświadczeniu podkreślają, że Paweł VI przewidział, że upowszechnienie antykoncepcji doprowadzi do utraty „właściwego rozumienia małżeństwa, rodziny, godności dziecka i kobiety”. Podkreślają również, że autor Humanae Vitae słusznie przestrzegał przed rządową kontrolą sfery „najbardziej prywatnej i intymnej”. 

 

Podpisani pod listem duchowni podkreślają, że po ogłoszeniu wspomnianej encykliki w 1968 roku wielu odrzuciło zawarte w encyklice przesłanie i ostrzeżenia. Jasna nauka o absolutnym zakazie i wewnętrznym złu antykoncepcji okazała się dla nich „zbyt trudna do zaakceptowania”. Wydarzenia ostatnich 50. lat pokazują jednak, że liberalni krytycy mylili się, a papież miał rację. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i „pragnie ponownie docenić mądrość nauczania Kościoła”.

 

Paweł VI w Humanae Vitae dopuścił korzystanie z naturalnych cyklów płodności – ale pod warunkiem istnienia słusznych przyczyn. Bezwzględnie potępił natomiast zarówno aborcję, jak i sztuczne metody antykoncepcji.

 

Zgodnie z nauką papieża „odrzucić również należy wszelkie działanie, które – bądź to w przewidywaniu zbliżenia małżeńskiego, bądź podczas jego spełniania, czy w rozwoju jego naturalnych skutków – miałoby za cel uniemożliwienie poczęcia lub prowadziłoby do tego”.

 

Źródła: lifesitenews.com / opoka.org.pl

 

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie