W święto Matki Bożej Różańcowej i rocznicę zwycięstwa pod Lepanto w 1571 roku, Polska zostanie – dosłownie – otoczona modlitwą, o którą Maryja prosi w każdym spośród swych, uznanych przez Kościół objawień. Organizatorzy zachęcają wszystkich wierzących by tego dnia spotkali się w wyznaczonych kościołach wzdłuż granic naszego kraju na Mszy świętej, a następnie włączyli się do wspólnego Różańca.
Wesprzyj nas już teraz!
Wierni będą wspólnie modlić się o ratunek dla ojczyzny i całego świata 7 października, na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich.
– Dokładnie 140 lat temu w Polsce, w Gietrzwałdzie objawiła się Matka Boża i powiedziała: „odmawiajcie codziennie Różaniec”. Czterdzieści lat później w Fatimie powtórzyła to wezwanie – przypomina Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta, która jest głównym organizatorem „Różańca do Granic”.
„Maryja jest Królową Polski, przez całe pokolenia opiekuje się nami, w krytycznych momentach historii zawsze była przy nas, a my przy Niej. Jako ratunek dla świata, Matka Boża wskazuje na modlitwę różańcową” – czytamy w zaproszeniu na to wydarzenie, skierowanym do wszystkich wierzących.
– Pragniemy odpowiedzieć na wezwanie Matki Bożej i wziąć udział w duchowym działaniu na rzecz przyszłości naszej, naszych dzieci, naszego kraju i całej Europy. Ostatnie wydarzenia w kraju jeszcze wyraźniej uzmysławiają nam, że potrzebna jest nam pomoc Stwórcy, który jest jedynym, prawdziwym gwarantem miłości, jedności i pokoju. Dlatego chcemy za wstawiennictwem Maryi prosić Go o pomoc – dodaje Maciej Bodasiński.
Celem inicjatorów przedsięwzięcia jest zaproszenie rodaków (ale także mieszkańców sąsiednich krajów) by wyszli ze swoich domów, pozostawili za sobą swoje problemy, cierpienie i niepokój i zwrócili się do Pana Boga.
– Siódmego października 1571 roku miała miejsce bitwa pod Lepanto, w której chrześcijanie obronili Europę. Druga intencja, która nam przyświeca, to zatem obrona wiary w naszej ojczyźnie – podkreśla Maciej Bodasiński. – Nie jest naszym zamiarem budowanie murów, lecz wręcz przeciwnie, chcemy je zburzyć. Wychodzimy do naszych granic, do wszystkich krajów Europy z tym, co mamy najbardziej wartościowe, z wiarą i świadectwem – wyjaśnia.
Obecna rzeczywistość jest nowa, trudna do rozeznania. Chcemy powiedzieć Panu Bogu, że sami niewiele możemy, jesteśmy słabi, ale jeśli Mu zawierzymy, wszystko jest możliwe – podkreślają pomysłodawcy „Różańca do Granic”.
Inicjatywa może dojść do skutku w dużej mierze dzięki temu, że na propozycję organizatorów przychylnie odpowiedzieli księża biskupi. W inicjatywę włączyły się wszystkie 22 przygraniczne diecezje.
– Chcemy zawierzyć samych siebie, ojczyznę i cały świat. Zwracamy się do Boga aby błogosławił czas, w którym żyjemy – powiedział w czwartek biskup Artur Grzegorz Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Chętni do wzięcia udziału w modlitwie spotkają się o godzinie 10:30 w rozlokowanych wzdłuż granic 319 kościołach stacyjnych. Ich lista dostępna jest na internetowej stronie wydarzenia. Równocześnie, o godzinie 11:00 rozpoczną się tam Msze święte, po zakończeniu których organizatorzy będą kierować uczestników do rozmieszczonych co kilometr miejsc (stref) modlitwy. Wspólne odmawianie Różańca zaplanowane jest na godzinę 14:00.
Przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym odzewem ze strony polskich katolików. – Jesteśmy poruszeni żywiołową odpowiedzią ludzi z całego kraju – relacjonują przedstawiciele fundacji Solo Dios Basta. Już dziś wiadomo, że wspólny Różaniec odmawiany będzie 7 października m.in. w dość nietypowych miejscach. Rybacy z Jastarni wypłyną by modlić się na pełnym morzu, na Bugu pojawią się z różańcami setki kajakarzy, młodzież wyruszy na szczyty gór. Na Śnieżce katolicy z trzech graniczących ze sobą narodów w jednym miejscu będą oddawać cześć Panu Bogu.
„Różańcowi do granic” poświęcony zostanie specjalny Komunikat KEP. W parafiach pojawią się wkrótce informacyjne plakaty i ulotki. Już teraz można poznać szczegóły inicjatywy na jej witrynie internetowej.
– Chcemy prosić o włączenie się w przygotowanie tego wydarzenia w swoich diecezjach i parafiach, organizowanie grup na konkretne punkty modlitwy, wszystkich, których serce poruszy się na wieść o tej inicjatywie. Wiemy, że będzie ona wymagała odwagi, wysiłku i determinacji, ale wierzymy, że uda nam się w ten sposób odpowiedzieć Maryi na wezwanie do ratowania świata przez Różaniec – zachęcają organizatorzy.
RoM