26 października 2023

Pamięć o zmarłych w duchu eko. Caritas Laudato Si zachęca do świętowania w stylu „less waste”

(Fot. Pixabay)

Zdaniem autorów projektu Caritas Laudato Si, nadmiar śmieci na cmentarzach to nie tyle problem estetyczny i logistyczny, co ekologiczny, zdrowotny, a nawet etyczny. W związku z tym zachęcają do rezygnacji z dotychczasowego sposobu czczenia pamięci o zmarłych, noszącego znamiona grzechów ekologicznych.  

„W listopadzie sztuczne wieńce i znicze mnożą się na grobach odwiedzanych przez kolejnych krewnych” – zauważają autorzy. Ich zdaniem, „choć wyglądają efektownie i zaspokajają naszą potrzebę upamiętnienia bliskich zmarłych”, czynią to tylko przez chwilę. Po okresie świątecznym bowiem raczej „straszą niż dekorują”.

Według animatora krajowego Caritas Laudato Si, brata Cordiana OFM, wynika to z tego, że, „nie umiemy celebrować święta”. – Mamy potrzebę, żeby obkupić się, z reklamówkami wejść na cmentarz i obstawić groby zniczami, sztucznymi wiązankami, pokazując, że pamiętamy o naszych zmarłych – przekonuje.

Wesprzyj nas już teraz!

Autorzy projektu wprawdzie „nie namawiają do porzucenia tradycji, ale do zastanowienia i mądrego czczenia pamięci zmarłych”. Wśród wymienionych propozycji, na pierwszym miejscu znalazło się wezwanie do rezygnacji z nadmiaru plastiku, „który jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata”.

I tak, powinniśmy przynosić na groby „nie 30, ale na przykład 3” znicze. Rezygnacja z palenia światła na wszystkich odwiedzanych grobach ma być wyrazem troski o planetę. „To duża zmiana i dużo mniej zaśmiecających naszą planetę odpadów, bo przecież najczęściej wybieramy znicze z plastikową podstawą i nasadką” – przypominają.

Jako alternatywę dla sztucznych kwiatów i wiązanek, autorzy projekty proponują własnoręcznie wykonane ozdoby. W opublikowanym dokumencie zawarto również instrukcję wykonania stroika z jesiennych darów. „Zamiast tracić czas na zakupowe szaleństwa, można wziąć album ze zdjęciami i powspominać w rodzinnym gronie tych, którzy już odeszli. Potem wybrać się na spacer, zebrać to, co daje jesienią natura, i samodzielnie zrobić dekorację na grób” – przekonują.

Do innych aktywności w duchu less waste, autorzy Caritas Laudato Si zaliczają: segregowanie śmieci, wykorzystanie „zniczodzielni”, rezygnację z detergentów w czyszczeniu grobów, a także preferowanie lokalnych kwiatów kosztem tych, „które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów”.

KAI / oprac. PR

Siedem celów Laudato si’ i rewolucja ekocentrycznaCzęść 2

„Laudate Deum” – dokument religijny czy… polityczny?

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram