27 grudnia 2016

Papież Franciszek powołał specjalną komisję do zbadania kryzysu w Zakonie Maltańskim

(Herb Zakonu Maltańskiego na fasadzie kościoła San Giovannino dei Cavalieri (Florencja, Włochy). By Sailko (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativec)

Powołana przez Franciszka watykańska komisja ma zbadać zasadność decyzji Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerzy Maltańskich Roberta Festinga dotyczącej usunięcia jednego z wyższych przywódców zakonu. Watykańscy śledczy powinni w krótkim czasie przekazać sprawozdanie z dochodzenia.

 

Wielki Mistrz Matthew Festing kilka tygodni temu zwrócił się do Wielkiego Kanclerza, domagając się od niego podania się do dymisji. Albrecht von Boeselager został oskarżony o nierespektowanie nauczania Kościoła. Decyzja Wielkiego Mistrza wywołała sprzeciw części kawalerów. Doszło w ten sposób do otwartej wojny wewnątrz najstarszego zakonu na świecie (powstał w XI wieku).

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zakon prowadzi działalność charytatywną i szpitalną w ponad stu państwach. Jest uznawany przez ponad 120 krajów za suwerenny podmiot prawa międzynarodowego. Do niedawna uchodził za doskonale zorganizowaną instytucję.

 

Wielki Mistrz zarzuca Boeselagerowi „haniebne” zachowanie. Rycerz odmawia podporzadkowania się poleceniom przełożonego, nie chce zrzec się swojego stanowiska (odpowiada za politykę wewnętrzną i zagraniczną, kieruje działalnością charytatywną) i opuścić zakonu.

 

Zakonnik utrzymuje, że został oskarżony niesłusznie o to, że nie chce respektować nauczania Kościoła w kwestiach dotyczących między innymi rozprowadzania prezerwatyw w Afryce. Wielki Mistrz zaprzecza jednak, by dymisja była związana z dystrybucją prezerwatyw. Chodzi o inne „poważne problemy” dotyczące działalności charytatywnej Zakonu, za którą odpowiadał Boeselager.

 

Komisja watykańska ma zbadać, czy decyzja Wielkiego Mistrza była zgodna z prawem. Zdaniem Boeselagera, przełożony zakonu naruszył konstytucję rycerską. Jak donosi brytyjska gazeta tzw. liberalnych katolików – „The Tablet” – zdymisjonowanie Wielkiego Kanclerza sprawiło, że kilku prominentnych członków zakonu oskarżyło Festinga o spowodowanie kryzysu konstytucyjnego.

 

Wielki Mistrz jest wybierany na całe życie i tradycyjnie otrzymuje szereg specjalnych przywilejów. Duchowym patronem zakonu jest amerykański kardynał Raymond Burke.

 

W skład komisji śledczej weszło pięciu urzędników watykańskich: abp Silvano Tomasi, były stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie, jezuita o. Gianfranco Ghirlanda i świeccy komisarze: Jacques de Liedekerke, Marc Odendall i Marwan Sehnaoui.

 

Zakon Rycerzy Maltańskich zwany joannitami lub kawalerami rodyjskimi, to najstarszy z istniejących obecnie zakonów rycerskich. Powstał w Jerozolimie na bazie istniejącego tam w pobliżu Grobu Świętego w połowie XI wieku hospicjum fundacji włoskich kupców z Amalfi. Założycielem jego miał być niejaki Gerard, który opiekującemu się pielgrzymami bractwu nadał charakter zgromadzenia zakonnego. Zakon liczy obecnie około  10 tys. członków zrzeszonych w pięciu wielkich przeoratach, czterech podprzeoratach i 39 związkach narodowych. Jego członkami są m.in. niewyświęceni katolicy obojga płci. Na czele jednak stoją rycerze – mężczyźni szlachetnie urodzeni, którzy składają śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości.

 

Źródło: lastampa.it

AS

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 840 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram