5 marca 2024

Paryski Pałac Inwalidów bez krzyża. Pokazano plakat Igrzysk Olimpijskich

(fot. printscreen Twitter/Sachin Jose)

Na oficjalnym plakacie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nie będzie krzyża. Został usunięty z kopuły Pałacu Inwalidów, który zaprezentowano na plakacie.

Pałac Inwalidów powstał w II połowie XVII wieku. Na jego charakterystycznej kopule znajduje się metalowy krzyż. Symbol wiary chrześcijańskiej i przeszłości Francji nie będzie jednak widoczny na oficjalnym plakacie promującym Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się we francuskiej stolicy jeszcze w tym roku.

Usunięcie krzyża można uznać za element ideologii inkluzji, która ma towarzyszyć igrzyskom. Jak powiedział przewodniczący Komitetu ds. Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Tony Estanguet, były mistrz olimpijski i mistrz świata w kajakarstwie, Francuzi chcą poprzez formę organizacji imprezy dać wyraz „bogactwu i różnorodności całego projektu”. Krzyż w tej różnorodności się już oczywiście nie mieści.

Wesprzyj nas już teraz!

Sprawa oburzyła wielu Francuzów, którzy w mocnych słowach wyrazili swoje zdanie w mediach społecznościowych. „Zauważymy tu ich chęć zatarcia wszelkich przejawów chrześcijaństwa”, „Wstyd dla naszego kraju”, czytamy.

Głos zabrali również politycy, m. in. Marion Marechal Le Pen z Rekonkwisty, która zapytała wprost: „Jaki jest sens organizowania igrzysk olimpijskich we Francji, jeśli ukrywa się kim jesteśmy?”. Dodała, że zacieranie francuskiej tożsamości jest „niedopuszczalnym błędem”.

Nie ma wątpliwości, że usunięcie krzyża nie jest żadnym „wypadkiem przy pracy”, tylko działaniem celowym w imię „laickości Republiki”. Podobne przypadki zdarzały się już wcześniej.

Usunięcie krzyża z kopuły Inwalidów to nie jedyny element kontrowersji wokół paryskich igrzysk. Nie wszystkim podoba się też wyznaczenie przez prezydenta Macrona piosenkarki Ayi Nakamury od śpiewania na ceremonii otwarcia. Aya Nakamura (prawdziwe nazwisko Aya Danioko) to Malijka i naturalizowana Francuzka od 2021 roku.

Deputowany prezydenckiej partii LREM, Christophe Euzet, zgłosił w parlamencie inicjatywę „Francji akcentów”, która miała przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na akcent, a za przykład dał właśnie Nakamurę. Jej niezbyt dobre gramatycznie piosenki uznał za przykład „żywotności francuskiego języka”. Dla innych jednak, jej piosenki psują język francuski, wprowadzając do niego slang i wyrażenia arabskie. Otwarcie olimpiady ma jednak zaprezentować „uniwersalizm francuskich wartości”. Ów uniwersalizm ma się jednak już obywać bez żadnych symboli i znaków chrześcijaństwa…

Po prawdzie, trudno spodziewać się czegoś innego po narodzie, który wpisuje do konstytucji prawo do zabijania dzieci nienarodzonych…

 

Źródło: jungefreiheit.de

Pach, BD

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 298 795 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram