28 września 2024

Pasze GMO zostają w Polsce na dłużej. Tak zdecydował Sejm

(pixabay.com)

Przedłużenie możliwości stosowania pasz GMO do 1 stycznia 2030 r. – przewiduje znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o paszach. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, zakaz stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych miałby wejść w życie z początkiem 2025 r.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy głosowało 236 posłów, 178 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosowania. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

Sejm już po raz siódmy znowelizował ustawę o paszach z 2006 r., przesuwając termin wejścia w życie zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych. Poprzednia nowelizacja zakłada, że takimi paszami można karmić zwierzęta tylko do 1 stycznia 2025 r.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas prac nad ustawą w Sejmie PiS złożył poprawkę, która skracała okres zawieszenia obowiązywania zakazu stosowania pasz GMO do 1 stycznia 2027 r. W noweli jest to termin do 1 stycznia 2030 r. Sejmowa komisja rolnictwa nie poparła tej poprawki, a w piątek odrzuciła ją Izba Niższa.

Ministerstwo rolnictwa uzasadniło przedłużenie możliwości stosowania pasz GMO brakiem możliwości zastąpienia śruty sojowej innymi roślinami białkowymi. Ponadto, argumentem za była groźba utarty konkurencyjności eksportu, szczególnie mięsa. Śruta sojowa jest niezbędna w mieszankach paszowych dla młodego drobiu i młodych świń.

Polska sprowadza rocznie ok. 2,5 mln ton śruty sojowej, wydając na to 5-7 mld rocznie.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. (PAP)

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram