Biorąc pod uwagę charakter Soboru Watykańskiego II jako swoistego nowego początku dla Kościoła, sprzeciw wobec niego, zwłaszcza sprzeciw wobec nowej liturgii, niesie ze sobą duży ciężar psychologiczny w kolejnych konklawe – takie zdanie wyraża prof. Peter Kwasniewski na łamach bloga Rorate Caeli.
Prof. Kwasniewski opublikował analizę, w której przekonuje, że dla konserwatywnych kardynałów podczas następnego konklawe, stosunek do Mszy Świętej Wszech Czasów będzie jednym z czynników oceny „stanu umysłu osoby, na którą mogą głosować”.
Co istotne, kryterium to autor przypisuje nie tylko konserwatywnym hierarchom, ale również tym wszystkim, którzy tradycyjnej Mszy wprawdzie nie odprawiają, ale zwalczanie jej uważają za bezsensowne.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym kontekście Kwasniewski przytacza opinię włoskiego dziennikarza zajmującego się tematyką kościelną, Nico Spuntoniego, który krytycznie ocenia prawą rękę Franciszka – kard. Pietro Parolina. To właśnie Parolin jest brany pod uwagę jako jeden z potencjalnych następców obecnie urzędującego papieża. Jest on – jak ocenia Spuntoni – kiepskim dyplomatą, skoro nie zdecydował się „zakopać” dokumentów będących asumptem do prześladowania wspólnot związanych z tradycyjną liturgią, w których powstawaniu odegrał on istotną rolę.
W każdym razie, jest zupełnie zrozumiałe, że przedsoborowe lex credendi jest cierniem w ciele Kościoła posoborowego zbudowanego całkowicie na Soborze Watykańskim II – podkreśla prof. Kwasniewski, wskazując, że czynnik ten zaczyna odgrywać rosnącą rolę w kontekście myślenia o następnym papieżu.
Wobec papieża Franciszka rośnie coraz większa opozycja wśród wiernych, również w… świecie kultury. Jak niegdyś mieliśmy do czynienia w Anglii z tzw. indultem Agathy Christie (powstałym na skutek protestu artystów), tak też Kwasniewski opowiada o podobnym apelu do Biskupa Rzymu.
Widać to w liście opublikowanym w „The Times” z prośbą do papieża o nieodwoływanie mszy łacińskiej, podpisanym przez takie osobowości jak były minister Michael Gove, była modelka i była żona lidera Rolling Stones Bianca Jagger, pianistka Mitsuko Uchida, przedsiębiorca Rocco Forte, różni lordowie i księżniczki i inni. Kilka godzin temu, również z Anglii, inna inicjatywa została zapoczątkowana przez kompozytora Jamesa MacMillana, który uruchomił petycję z prośbą do papieża o niezakazywanie Mszy łacińskiej. W krótkim czasie petycja, która znajduje się na Change.org i może być podpisywana na całym świecie, przekroczyła 5000 podpisów – czytamy w Rorate Caeli.
Autor uważa wręcz, że niechlubna rola, jaką Parolin odegrał w represjonowaniu środowisk związanych z Mszą Wszech Czasów spowoduje „spalenie” jego kandydatury.
Jeśli zostanie wydany całkowity zakaz odprawiania liturgii według mszału papieża Roncallego z 1962 r., nie można wykluczyć, że skutki dalszej polaryzacji w Kościele znajdą oddźwięk na kolejnym konklawe i utrudnią faworytowi drogę do stania się Janem XXIV – podsumowuje prof. Peter Kwasniewski.
Źródło: rorate-caeli.blogspot.com
FO
Prof. Peter Kwasniewski w PCh24TV o liturgii i władzy Biskupa Rzymu