Prawo i Sprawiedliwość nie zgodzi się na uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną, taką jak m.in. Romowie i Tatarzy. „Rzeczpospolita” dotarła do projektu stanowiska rządu w tej sprawie, które powstaje w MSWiA.
Na Śląsku nie będzie dwujęzycznych nazw ulic, a lokalnej gwary nie będzie można oficjalnie używać w kontaktach z urzędnikami i w pełnoprawny sposób nauczać w szkołach – informuje „Rzeczpospolita”. PiS nie zgodzi się uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną taką jak m.in. Romowie i Tatarzy.
Wesprzyj nas już teraz!
Inicjatorem projektu, który wpłynął do Sejmu latem ubiegłego roku, była Rada Górnośląska, składająca się z 11 organizacji i stowarzyszeń.
Dziennik ujawnił powstający w MSWiA projekt stanowiska rządu. „Nie można mówić o istnieniu współczesnej, odrębnej od polskiej, kultury Śląska i zamieszkujących go mieszkańców. Tradycyjny folklor mieszkańców Śląska stanowi nieodłączną część folkloru polskiego” – czytamy w dokumencie.
W opinii autorów stanowiska odrębność Ślązaków „była świadomie inicjowana i wspierana przez władze innych państw (Niemcy, Czechosłowacja) celem rozbicia lub osłabienia rozwijającej się na Śląsku polskiej działalności patriotycznej”.
Prawo i Sprawiedliwość – jak przekonuje „Rzeczpospolita” – uważa, że przyjęcie ustawy mogłoby być paliwem dla głoszącego hasła separatystyczne Ruchu Autonomii Śląska.
Źródło: „Rzeczpospolita”
luk