24 października 2023

Początek śledztwa w sprawie nadużyć covidowych w Szkocji

(Fot. Jane Barlow / PA Images / Forum)

We wtorek rusza dochodzenie szkockiej komisji w sprawie reakcji rządu na Covid-19. Główny prawnik zaapelował do świadków, by mówili z „absolutną szczerością” w celu wyciągnięcia „ważnych lekcji” z tak zwanej pandemii.

 

W pierwszej fazie przesłuchań będą omawiane skutki „pandemii” dla zdrowia i systemu opieki społecznej, a następnie jej wpływ na edukację, zdrowie młodych ludzi, biznes oraz politykę finansową i socjalną.

Wesprzyj nas już teraz!

Co ciekawe, pierwsze dochodzenie wszczęto już wcześniej, kosztowało ono już 9 milionów funtów, ale po wycofaniu głównych prawników zostało wstrzymane. W tym tygodniu mają być wysłuchane oświadczenia wstępne głównych uczestników, w tym organizacji takich jak Scottish Covid Bereaved i Care Homes Relatives Scotland.

Szef komisji Lord Brailsford obiecał „solidne dochodzenie” w sprawie wpływu wirusa, nazywając Covid-19 „najpoważniejszym kryzysem zdrowotnym, jaki pamiętamy”.

Według danych National Records of Scotland na dzień 4 czerwca 2023 roku, w Szkocji zmarło 17 646 osób, którym wpisano w aktach zgonu jako główną przyczynę chorobę wywołaną koronawirusem.

Lord Brailsford ma nadzieję, że uda się wyjaśnić przyczyny tak dużej liczby zgonów, a także to, czy na przykład zasadny był zakaz odwiedzania członków rodzin w szpitalach czy domach opieki.

Przedmiotem śledztwa zleconego przez rząd będzie sposób podejmowania decyzji w sprawie reakcji na kryzys, a następnie wdrażanie polityki covidowej. Łącznie ma być zbadanych 12 kwestii.

W przypadku opieki zdrowotnej i społecznej śledczy mają ustalić, czy prawidłowo dystrybuowano środki ochrony indywidualnej, czy właściwe radzono sobie z wirusem w placówkach opiekuńczych. Śledczy ustalą, czy wytyczne dla przedsiębiorstw i wsparcie finansowe dla nich oraz planowanie na wypadek pandemii zostały zrealizowane we właściwy sposób.

Celem jest sprawdzenie, czy decyzje podjęte przez rząd Wielkiej Brytanii były adekwatne do zagrożenia. Komisja może badać wyłącznie obszary polityki znajdujące się pod kontrolą szkockiego gabinetu. Dlatego nie obejmuje zakupionych szczepionek, ale uwzględnia strategię szczepień.

BBC przypomina, że dochodzenie w sprawie reakcji Szkocji na „pandemię koronawirusa” wszczęto w lutym 2022 r., lecz wkrótce ze stanowiska szefowej komisji zrezygnowała przewodnicząca Lady Poole i czterech starszych prawników.

W lipcu br. opublikowano raport epidemiologa medycznego dr Ashley Croft na temat naukowego rozumienia wirusa wywołującego Covid-19. Raport uznano za niewiarygodny ze względu na osobę jego autorki.

Rodzinom, które straciły bliskich w okresie tzw. pandemii obiecano, że znajdą się „w centrum uwagi” publicznego dochodzenia. Te jednak obawiają się, iż żadne sensowne wnioski nie przybędą w następstwie śledztwa, ponieważ to próbuje się dopasować do potrzeb władz publicznych. Tymczasem rodziny zmarłych krewnych chcieliby ukarania decydentów politycznych za odcięcie ich od kontaktu z bliskimi przebywającymi w domach opieki społecznej, gdzie ostatecznie zakończyli życie.

Śledczy mają przyjąć „elastyczne podejście” do gromadzenia dowodów. Zakłada się, że prace potrwają do 2025 roku. Wówczas zostanie opublikowany raport, bez wskazywania winnych. Będzie on zawierał wnioski i zalecenia.

Obecnie w Wielkiej Brytanii rozpoczął się sezon grypowy i w kilku szpitalach wprowadzono nakaz noszenia masek zarówno przez personel, jak i odwiedzających chorych.

Media również zaczęły tradycyjnie podawać statystki – jak w „pandemii” – o liczbie zarażonych koronawirusem powodującym Covid-19.

Źródła: bbc.com, standard.co.uk

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 136 414 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram