Tzw. siły bezpieczeństwa, reprezentujące nowy, muzułmański rząd w Syrii po obaleniu prezydenta Baszara al-Asada, dokonały egzekucji 52 członków mniejszości alawickiej – poinformowała w piątek agencja AFP, powołując się na dane Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR). Do egzekucji miało dojść w prowincji Latakia.
Zlokalizowane w Wielkiej Brytanii SOHR przekazało w oparciu o zweryfikowane filmy oraz złożone przez rodziny ofiar zeznania, że egzekucja 52 alawickich mężczyzn odbyła się w miejscowościach Al-Szir i Al-Muktaria.
Obserwatorium i aktywiści opublikowali filmy pokazujące dziesiątki ciał w cywilnych ubraniach ułożone w stos na dziedzińcu domu. Na innym nagraniu mężczyźni w mundurach wojskowych wydają się nakazywać trzem osobom czołganie się jedna za drugą, po czym strzelają do nich z bliskiej odległości – przekazała AFP, dodając, że nie była w stanie niezależnie zweryfikować tych nagrań.
Wesprzyj nas już teraz!
Poprzedniego dnia doszło w tym rejonie do starć pomiędzy siłami bezpieczeństwa a lojalistami obalonego w grudniu ubiegłego roku rządu Baszara al-Asada. Obserwatorium informowało, że w wyniku trwających od czwartku starć zginęły 72 osoby, w tym 36 członków sił bezpieczeństwa, 32 bojowników lojalnych wobec Asada oraz czterech cywilów – przekazała AFP.
MSZ Turcji, która wspiera tymczasowy rząd w Damaszku i nadal utrzymuje kilka tysięcy żołnierzy na terytorium Syrii, wydało w piątek ostrzeżenie przed prowokacjami. – Napięcia w Latakii i okolicach oraz ataki na siły bezpieczeństwa mogą podważyć wysiłki mające na celu doprowadzenie Syrii do jedności i braterstwa (…) Takie prowokacje mogą stać się zagrożeniem dla pokoju w Syrii i regionie – powiedział rzecznik resortu Oncu Keceli.
Jesienią 2024 r. koalicja dżihadystycznych rebeliantów, której przewodziło ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), przeprowadziła błyskawiczną ofensywę, zajmując stolicę i doprowadzając do upadku władz. Asad uciekł do Rosji, gdzie uzyskał azyl. Od tego czasu nowe syryjskie władze rozpoczęły operacje mające na celu wyeliminowanie „resztek reżimu”, wymierzone w szczególności w bastiony alawitów.
Alawici są jedną z bardzo licznych syryjskich mniejszości. Ich religia jest synkretyczna i choć wywodzą się z szyickiego odłamu islamu, wielu muzułmanów uważa ich za heretyków. Rządzący Syrią klan al-Asadów należał do tej grupy wyznaniowej, zamieszkującej głównie nadmorskie prowincje Latakia i Tartus i stanowiącej ok. 12 proc. ludności Syrii.
Źródło: PAP