Jak zaświadcza czwartkowa „Rzeczpospolita”, zmieniają się nastroje społeczne wokół kwestii ukraińskiej. Najnowszy sondaż pokazuje, że większość Polaków jest przeciwna wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę, natomiast rząd w Warszawie zadeklarował zmiany w przepisach, aby ukrócić „patologie” towarzyszące wsparciu dla ukraińskich imigrantów.
Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby na Ukrainę zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania – podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”.
Jak dodano, „chociaż Polacy nie chcą wysyłać wojska na Ukrainę, zgadzają się, aby rozpocząć rozmowy z NATO i Ukrainą na temat objęcia obroną powietrzną terytorium przy granicy i umożliwić zestrzelenie rosyjskich rakiet lub dronów lecących w kierunku Polski”. Z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że za takim rozwiązaniem jest aż 69,3 proc. badanych, przeciwko – 17,6 proc., a zdania nie ma 13,1 proc.
Wesprzyj nas już teraz!
Tymczasem rząd w Warszawie „dojrzał” do tego, by zająć się problemem niekontrolowanej pomocy dla Ukraińców, która jeszcze bardzie polaryzuje polskie społeczeństwo, odbijając się na relacjach z samymi Ukraińcami. Władze zapowiedziały zmianę zasad obowiązujących imigrantów ukraińskich – podaje „Rz”.
„Rewolucyjne zmiany dla przybyszów z Ukrainy, zwłaszcza tych, którzy korzystają z darmowego wyżywienia i zakwaterowania, mają się znaleźć w projekcie nowelizacji specustawy, która weszła w życie dwa lata temu, po wybuchu wojny w Ukrainie” – czytamy.
Jak podaje gazeta, rząd „chce mieć większą kontrolę nad uchodźcami – zarówno tam, gdzie finansuje wyżywienie i zakwaterowanie, jak i w szkołach”. „Zlikwidowany ma zostać system finansowania pobytu Ukraińców (40 zł za dzień na osobę) w małych pensjonatach do dziesięciu osób. Zdaniem prof. Macieja Duszczyka, wiceministra spraw wewnętrznych, dochodzi tam do nadużyć. Bywa, że ich właściciele wykorzystują uchodźców do nieodpłatnej pracy” – informuje dziennik.
Ponadto, jak wskazano, w planach jest, by rząd opłacał pobyt Ukraińców „wyłącznie w tych miejscach, które mają umowy z wojewodą”. „W ośrodkach zakwaterowania zbiorowego mieszka dziś 39 937 osób (4,2 proc. uchodźców)” – dodaje „Rz”.
Źródło: PAP