7 października 2020

Polska: liczne protesty przeciwko redukcjom w branżach rolniczych

(Protest rolników w Białymstoku. Fot. A. Chomicz/Forum )

W około stu punktach Polski rolnicy protestowali w środę przeciwko tak zwanej Piątce dla zwierząt, czyli projektowanym zmianom prawnym uderzającym w różne branże, przede wszystkim hodowlaną.

 

Dzięki eksportowi kraj się bogaci. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się po koronawirusie, a nasz rząd sam nakłada embargo na nasze własne mięso – stwierdziła Maria Czap, współorganizatorka dzisiejszych demonstracji.

 

Przeciętny zakład to jest 500 miejsc pracy. Tutaj są trzy tego typu zakłady. To też ogromna ilość podatków dla gmin, które są beneficjentami tego, że funkcjonują tu tego typu firmy – wskazał na spodziewane straty samorządów Witold Szmidtke, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie.

 

„Ustawa uderzy także w tych rolników, których nie dotyczy ona bezpośrednio. Pan Witold jest hodowcą brojlerów kurzych. Dotychczas odpady poubojowe sprzedawał hodowcom zwierząt futerkowych. Teraz będzie musiał zapłacić za ich utylizację” – opisuje autor relacji dla Telewizji Trwam.

 

Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to koszty produkcji drobiu znacznie się podniosą i konsumenci będę musieli więcej za nie płacić, a my otrzymamy mniejszą zapłatę za ten drób – mówił Witold Byczkowski.

 

Rolnicy obawiają się, że „Piątka dla zwierząt” jeszcze bardziej zmotywuje środowiska zielonej lewicy do działań na rzecz kolejnych ograniczeń w branżach wiejskich – dotyczących hodowli trzody czy bydła.

 

Robi się z rolników idiotów, jeżeli daje się na ministra rolnictwa i leśnictwa osobę, która współpracuje z organizacjami prozwierzęcymi, takimi jak Otwarte Klatki i Viva – skomentował jeden z rolników nominację Grzegorza Pudy.

 

Źródło: TV Trwam News

RoM

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie