Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, wezwał do zmiany nauczania Kościoła katolickiego na temat seksualności. W pierwszej mierze chodzi o homoseksualizm. Według biskupa seksualność w ogóle nie jest grzechem, a praktykujący homoseksualista może być dobrym katolikiem.
W Kościele katolickim w Niemczech od kilku lat trwają intensywne wysiłki na rzecz przekonania Kościoła powszechnego do zmiany stanowiska na temat seksualności. Na czele pojawia się zagadnienie homoseksualizmu. – Musimy częściowo zmienić Katechizm – powiedział teraz bp Georg Bätzing, przewodniczący Episkopatu i zarazem główny motor Drogi Synodalnej. – Seksualność jest darem od Boga. Nie jest grzechem – dodał. Według tego biskupa gdy para homoseksualna żyje ze sobą w wierności i odpowiedzialności, to nie narusza w żaden sposób swojej relacji z Bogiem. – Jens Spahn na przykład jest dobrym katolikiem – powiedział. Wskazał w ten sposób byłego niemieckiego ministra zdrowia, Jensa Spahna z CDU, który żyje w homoseksualnym związku, a jednocześnie podkreśla swój katolicyzm. Hierarcha zapowiedział też, że w Kościele w Niemczech nie będą już nigdy więcej zwalniani z pracy ludzie, którzy żyją w relacjach jednopłciowych. – Nikt nie musi się już obawiać, że straci pracę, gdy żyje swoją osobistą intymnością – oznajmił.
Biskup opowiedział się ponadto za zniesieniem obowiązku celibatu. Wprawdzie on sam chce podążać za Jezusem jako celibatariusz, ale, jak sądzi, żonaci księża mogliby ubogacić Kościół. – Księża powinni móc żyć w małżeństwie i z rodziną. To nie jest niechrześcijańskie. To jest po prostu niezwyczajne – stwierdził. Następnie hierarcha wezwał do udzielania kobietom święceń kapłańskich. Jego zdaniem pierwszym krokiem byłoby udzielenie kobietom dostępu do sakramentalnego diakonatu. – Tradycja, zgodnie z którą na czele stoi zawsze mężczyzna, już nie działa, czuję to w naszych wspólnotach. Potrzebujemy siły kobiet – podkreślił.
Wesprzyj nas już teraz!
Słowa bp. Bätzinga padły w rozmowie z niemieckim magazynem „Bunte”.
Kilka dni wcześniej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, wezwał Kościół w Niemczech do odrzucenia kursu reformistycznego. Napisał osobisty list do bp. Georga Bätzinga, w którym stwierdził, że propozycje Drogi Synodalnej są sprzeczne z Ewangelią. Jak pokazuje powyższy wywiad, bp Georg Bätzing nie przyjął jednak argumentów abp. Gądeckiego. Jemu samemu w ogóle nie odpowiedział.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach
Niemcy upomniani przez abp. Stanisława Gądeckiego. Czy Polska zatrzyma Drogę Synodalną?