3 czerwca 2016

Pomnik Wdzięczności w Poznaniu! Figura Chrystusa poświęcona przez abp. Gądeckiego

( fot. Wojciech Matusik / Forum )

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa abp Stanisław Gądecki poświęcił odlaną z brązu ponad 5-metrową figurę Serca Jezusowego. Stanowi ona główny element Pomnika Wdzięczności za odzyskaną przez Polskę po latach zaborów niepodległość, który ma zostać odbudowany w stolicy Wielkopolski.

 

Poświęcenie figury Chrystusa odbyło się, w obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, wojska i licznie zgromadzonych poznaniaków, przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. To zresztą, jak przypomniał abp Stanisław Gądecki, pierwsza w Polsce świątynia, wzniesiona pod koniec XIX w., dedykowana Najświętszemu Sercu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Metropolita poznański, który poświęcił kopię figury Chrystusa z przedwojennego Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zwanego Pomnikiem Wdzięczności, przypomniał historię monumentu. Jak zaznaczył, jego poświęcenie w uroczystość Chrystusa Króla w 1932 r. przez prymasa Augusta Hlonda było wielką manifestacją wiary i patriotyzmu.

 

– Narzucenie Polsce po II wojnie światowej ustroju komunistycznego uniemożliwiło szybką odbudowę tego pomnika zniszczonego w 1939 r. przez niemieckiego okupanta. Dopiero upadek komunizmu wzbudził nadzieję na jego odbudowę – przyznał abp Gądecki dodając, że dopiero dziś, dzięki pracy i uporowi członków Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu stanęła figura Chrystusa, która jest integralną częścią monumentu, a zarazem pierwszym etapem na drodze jego przywrócenia stolicy Wielkopolski.

 

– Święcimy ją dziś w przekonaniu, że dług wdzięczności wobec wszystkich, którym zawdzięczamy naszą niepodległość po latach zaborów zostanie wreszcie spłacony – stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Obecny podczas uroczystości minister Macierewicz podkreślił, że Pomnik Wdzięczności stanowił wymowny symbol jedności wiary i patriotyzmu. – To symbol powracającej Polski, która wydobywa się z tak trudnej przeszłości, która odbudowuje swoją integralność znaczoną krwią, wysiłkiem, ale przede wszystkim znaczoną wiernością temu co najważniejsze, hasłu, które wiąże w jedną całość państwo i Kościół: Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił minister dziękując tym wszystkim, dzięki którym ów pomnik ma szansę znów zaistnieć w naszym kraju.

 

– Dzisiaj z Poznania na całą Polskę idzie wielkie wołanie o jedność Narodu Polskiego, jedność ufundowaną na wierze i patriotyzmie – przyznał Antoni Macierewicz.

 

Jak zaznacza prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności (SKOPW) w Poznaniu, jego członkom zależało na zachowaniu podczas poświęcenia figury należnego ceremoniału wojskowo-religijnego. Stąd obecność Ministra Obrony Narodowej stanowiąca też wyraz szczególnego szacunku dla powstańców wielkopolskich, którym także dedykowany był Pomnik Wolności, będących żołnierzami walczącymi o wolną Polskę.

 

– Dzisiaj przeżywamy nasze wspólne, radosne święto. Cieszymy się z tego, że jest już wśród nas figura Chrystusa. Ta uroczystość pozwala nam też wzmocnić naszą nadzieję na ukończenie odbudowy całego pomnika, które to dzieło popierają liczni mieszkańcy Poznania i Rada Miasta – przyznaje prof. Mikołajczak dodając, że swoim błogosławieństwem i wsparciem moralnym trudnemu dziełu odbudowy towarzyszy również abp Stanisław Gądecki.

 

Przewodniczący SKOPW zwraca również uwagę, że uroczystość poświęcenia w Poznaniu kopi figury zniszczonego przez Niemców pomnika, to wyraz tego, że Polacy w jedności z Bogiem nie tylko walczyli o wolną Ojczyznę, ale także już w wolnej Polsce potrafią wykorzystać wartości chrześcijańskie do budowania moralności Narodu Polskiego i funkcjonowania w oparciu o nie państwa.

 

Odlana ponownie z brązu w pracowni rzeźbiarskiej w podkrakowskich Szczyglicach figura Chrystusa, miała już w ubiegłym roku zostać uroczyście wwieziona do miasta i ulokowana tymczasowo na pl. Mickiewicza, w miejscu, na którym pierwotnie stał pomnik, a następnie przeniesiona na swoje docelowe miejsce przy al. Jana Pawła II nad Maltą, o co od lat zabiega Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności (SKOPW) w Poznaniu. Wówczas jednak prezydent miasta Jacek Jaśkowiak odmówił udziela zgody na zorganizowanie w tym miejscu czasowej wystawy „Wdzięczni za niepodległość” dotyczącej historii Pomnika Wdzięczności i jego odbudowy oraz nie zezwolił na ustawienie figury Chrystusa.

 

Wobec niechęci prezydenta Poznania do idei odbudowy Pomnika Wolności nad poznańską Maltą i wyeksponowania w przestrzeni miejskiej wykonanej już figury Chrystusa, SKOPW postanowił sprowadzić do miasta figurę jedynie po to, by ją tu przechować, na terenie należącym do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana. – Nie wystąpiliśmy tym razem do władz miasta o zgodę na sprowadzenie do Poznania figury Chrystusa, ale fragmentu Pomnika Wdzięczności, na którego odbudowę Rada Miasta wyraziła cztery lata temu zgodę – zaznacza przewodniczący komitetu prof. Stanisław Mikołajczak.

 

Ceremonia poświęcenia figury Chrystusa poprzedziła poznańskie uroczystości ku czci Najświętszego Serca, które rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Po niej wyruszy tradycyjna procesja eucharystyczna, która przejdzie z Jeżyc na pl. Mickiewicza, gdzie przed wojną stał Pomnik Wdzięczności poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa. Na jej zakończenie metropolita poznański odmówi Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i pobłogosławi miasto i jego mieszkańców Najświętszym Sakramentem.

 

Pomnik Wdzięczności mierzący 22 m szerokości, 15 m wysokości i mający formę łuku triumfalnego, stanął w Poznaniu w 1932 r., wzniesiony ze składek całego społeczeństwa jako wotum za odrodzoną Polskę. Poświęcony był Najświętszemu Sercu z figurą Chrystusa i umieszczono na nim napis: „Sacratissimo Cordi – Polonia Restituta” (Najświętszemu Sercu – Polska Odrodzona).

 

Poznański Pomnik Wdzięczności stanowił także wyraz wdzięczności dla powstańców wielkopolskich. Dzięki ich poświęceniu i daninie krwi przelanej w rozpoczętym w grudniu 1918 r. powstaniu, Wielkopolska została włączona do tworzącej się właśnie Rzeczypospolitej. Również klęskę wszystkich trzech zaborców poniesioną w I wojnie światowej, która pozwoliła odrodzić wolną Polskę, postrzegano w kategorii cudu.

 

Pomnik zburzyli Niemcy zaraz po wejściu do miasta w 1939 r., wysadzając go w powietrze. Figurę natomiast przetopiono na kule armatnie.

 

W lutym 2012 r. zawiązał się Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu, który za cel stawia sobie odbudowanie tego wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość. Ponieważ jednak obecnie na pl. Mickiewicza wznoszą się krzyże pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 r., po rozważeniu kilkunastu innych lokalizacji ponownego wzniesienia pomnika, wybrano miejsce przy Jeziorze Maltańskim, przy al. Jana Pawła II, na osi katedra – kopiec wolności. Miejsce to, jak podkreślają członkowie komitetu, zapewnia realną obecność pomnika w przestrzeni społecznej miasta i godne uczczenie pamięci tych, którzy walczyli o wolność Polski.

KAI

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram