14 września 2016

Posłowie Platformy zatroskani o Wojska Obrony Terytorialnej. Boją się w nich działaczy ONR

(fot.Krystian Maj/FORUM)

Czy w Wojskach Obrony Terytorialnej będą mogły służyć osoby, które działają w ONR? – odpowiedź m.in. na takie pytanie interesowała posłów Platformy Obywatelskiej, którzy zapragnęli zgłębić swoją wiedzę o formowanej piątej sile polskiej armii.

 

W Sejmie na pytania posłów PO Sławomira Nitrasa i Pawła Olszewskiego odpowiadał wiceminister obrony Bartosz Kownacki. – Żołnierze służący w wojskach obrony terytorialnej będą musieli zawiesić swoją działalność w organizacjach o charakterze politycznym – powiedział Kownacki. Jak dodał, w tej formacji będą mogły służyć tylko osoby niekarane.

 

Posłowie chcieli jednak upewnić się czy szanse na zasilenie szeregów WOT stracili działacze ONR. Wiceminister zaznaczył, że osoby, które będą służyć w wojskach obrony terytorialnej obowiązywać będzie ustawa o obowiązku obrony Polski. – Artykuł 65. ustawy o powszechnym obowiązku obrony jasno stanowi, że żołnierz służby wojskowej musi zawiesić swoją działalność w partiach politycznych i organizacjach o takim charakterze. A w przypadku uroczystości, wydarzeń o charakterze politycznym nie może występować w umundurowaniu, a także oznaczeniach wojskowych – powiedział.

 

W szeregach WOT nie mogą znaleźć się też osoby, które „naruszają porządek prawny Rzeczypospolitej” – wyjaśnił Kownacki. Wiceminister obrony zaznaczył jednocześnie, że kryterium przy rekrutacji do wojsk obrony terytorialnej będzie „patriotyzm i gotowość do działania”. – Żadne względy rasowe, religijne, czy ideologiczne, płeć czy orientacja seksualna nie będą miały znaczenia – powiedział.

 

Wiceminister wyjaśniał, że jednym z kryteriów przy powoływaniu do jednostek obrony terytorialnej będzie konieczność posiadania polskiego obywatelstwa, wiek, stan zdrowia, a także w niektórych przypadkach wykształcenie.

 

Źródło: rmf24.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie