Posłowie, którzy obradowali dziś na połączonych sejmowych komisjach: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Zdrowia opowiedzieli się za odrzuceniem w całości projektu ustawy zakazującej aborcji ze względów eugenicznych. Wniosek o odrzucenie projektu Solidarnej Polski złożył Jarosław Katulski (PO). 43 posłów głosowało za wnioskiem, zaś 25 było przeciw niemu.
Poseł Arkadiusz Mularczyk (SP), który podczas obrad komisji reprezentował wnioskodawców, przypominał, że obecne prawo sprawia, iż „legalne staje się, zabójstwo, usunięcie z łona matki embrionu, co do którego istnieje podejrzenie, że urodzi się osoba niepełnosprawna”. Mularczyk przekonywał, że embrion ludzki powinien być chroniony prawnie w każdej sytuacji. Poseł przypomniał również, że kilka dni temu prezydium Episkopatu poparło prace nad projektem SP.
Wesprzyj nas już teraz!
– Odbieranie fundamentalnego prawa do życia dzieciom ze względu na podejrzenie u nich choroby jest łamaniem demokratycznych zasad – mówił poseł Czesław Hoc (PiS). Iwona Guzowska i John Godson z Platformy Obywatelskiej stwierdzili, że obecna ustawa jest dobrym „konsensusem” i nie ma potrzeby jej zmiany. Poseł Hoc zauważył od razu, że „nie ma konsensusu między dobrem a złem”.
– Jest albo dobro, albo zło. Wszyscy musimy się zgodzić, że życie jest darem, sacrum. Również musimy się zgodzić z tym, że podstawową formą prawną jest zasada niedyskryminowania w państwie prawa – podkreślił poseł PiS i dodał, że „nie może być tak, że odbieramy fundamentalne prawo do życia dziecku, które jest chore, bo podejrzano u niego chorobę”.
– Jeśli zabieramy fundamentalne prawo do życia, to nie ma żadnych innych praw i nie mamy do czynienia z demokratycznym państwem – powiedział parlamentarzysta.
Projekt SP jest nowelizacją obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jego autorzy chcą wykreślenia z art. 4a w punkcie 1 ustępu 2, który pozwala na dokonanie aborcji, jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.
Źródło: KAI, Nasz Dziennik, rp.pl
pam