6 lipca 2023

Postępowy kardynał Blase Cupich „uświetni” obrady synkretycznego „Parlamentu Religii Świata”

(fot. YouTube / ABC 7 Chicago )

Od 14 do 18 sierpnia w Chicago będzie obradował tzw. Parlament Religii Świata, podczas którego jednym z wiodących mówców ma być liberalny kardynał Blase Cupich z Chicago. Parlament, nawiązujący do tradycji pierwszego spotkania z 1893 roku zmierza do przyjęcia globalnej etyki – zastępującej systemy religijne – by budować pokój i dobrobyt na świecie. W zgromadzeniach Parlamentu biorą udział przedstawiciele nie tylko głównych religii świata, ale przede wszystkim przywódcy sekt okultystycznych, różnych grup teozoficznych i najbarwniejszych wyznań religijnych.

Tegoroczne spotkanie, które zaplanowano na 14-18 sierpnia pod hasłem: „A Call to Conscience: Defending Freedom & Human Rights” ma być najważniejszym spotkaniem poświęconym walce z… autorytaryzmem.

„W sierpniu 2023 r. Parlament Religii Świata powraca po 30 latach nieobecności do kolebki współczesnego ruchu międzywyznaniowego, aby uczcić 130 lat historii miasta Chicago. Zgromadzenia Parlamentu przyciągają uczestników z ponad 200 różnych wyznań religijnych, rdzennych i świeckich oraz z ponad 80 krajów” – czytamy na stronie tzw. Parlamentu.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas kilkudniowych sesji będą miały miejsce nie tylko obrady, ale także spotkania grup, wystawy artystyczne i szereg wydarzeń kulturalnych, występów, festiwali filmowych, warsztaty duchowości, a także „niezliczone możliwości kontaktu z osobami i organizacjami zaangażowanymi w sprawiedliwość, pokój i zrównoważony rozwój”. Parlament Religii Świata 2023 odbędzie się w McCormick Place Lakeside Center.

Organizatorzy zaznaczają, że „Parlament będzie najważniejszym i największym zgromadzeniem światowych przywódców religijnych i duchowych oraz praktykujących, jednoczących się w zbiorowej, odważnej i jasnej odpowiedzi na najniebezpieczniejszy kryzys, przed którym stoimy dzisiaj – autorytaryzm”.

Ta – jak zaznaczono – „egzystencjalna, rozszerzająca się, globalna plaga przejawia się w osobach tyranów i autokratów, którzy popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości, tłumią podstawowe wolności, obalają demokrację i mordują prawdę kłamstwami. Ci prześladowcy i despoci prowadzą wojny nacjonalistyczne i przymykają oko na terroryzm wewnętrzny, podsycają nienawiść i odradzanie się  antysemityzmu, islamofobii, mizoginii i rasizmu. I próbują zdewaluować religie, aby usprawiedliwić to, czego nie da się usprawiedliwić”.

Religie tymczasem mają łagodzić cierpienia i przyczyniać się „do sprawiedliwego, pokojowego i zrównoważonego świata”. Dlatego Parlament Religii Świata „kieruje wezwanie do sumienia ludzi wiary i duchowości, do mieszkańców Chicago, do wszystkich ludzi, by stanęli razem w obronie godności, wolności i praw człowieka wszystkich”.

Głównymi mówcami będą Achhar Singh, który od kwietnia 2022 r. pełni funkcję sekretarza wykonawczego w Radzie Powierniczej Parlamentu, a od 2007 r. jest wolontariuszem w Sikh Religious Society Chicago. Ponadto wielebna Aina-Nia Ayo’dele, trenerka przywództwa, autorka, mówca i nauczycielka starożytnej mądrości, która działa na rzecz wyzwolenia duchowego (Sacred Women International Center).

Inni liderzy to rabin David Sapersterin, który pełnił funkcję ambasadora USA ds. międzynarodowej wolności religijnej w administracji Obamy, ambasador Raszaa Huszan, główny doradca prezydenta USA ds. polityki w zakresie wolności religijnej. Będzie Anila Ali, szef American Muslim & Multifaith Empowerment Council, prokurator generalny Kwame Raoul ze stanu Illinois, Brat Benedykt Ayodi OFMCap, sekretarz Kurii Generalnej Kapucynów ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ekologii, Bob Boisture, który jest prezesem Instytutu Fetzera, pomagającym w przyjęciu jego aktualnej misji, „pomoc w budowaniu duchowych podstaw kochającego świata”, czy wreszcie kard. Blase Cupich, arcybiskup Chicago.

Wygłosi on ważną mowę obok wielebnej Charline Manuel z Jedności Nowej Myśli, wykładowczyni Unity Urban Seminary i powiernika Unity World Headquarters & PoWR oraz Mistrza Dharmy Cheng Yena, założyciela Buddyjskiej Fundacji Tzu Chi czy dr. Jean Shinoda Bolen M.D., psychiatry i analityka jungowskiego.

Koloryt osób uczestniczących i głoszących poglądy na temat jednej wspólnej etyki jest ogromny.

Przewidziano nie tylko sesje ogólne, ale także programy medytacji w celu uzyskania wyższych stanów świadomości i zmierzania w kierunku sprawiedliwego i zrównoważonego świata, propagowanie pogańskich wierzeń, islamu jako religii uprzejmości. niestosowanie przemocy itp. Lansowane będą różne gry, obrzędy, ceremonia wody (przeznaczona tylko dla kobiet), warsztaty samorealizacji, walka z klimatem, feminizm, różnego rodzaju duchowości. Odbędą się sesje poświęcone sposobowi zmiany patriarchalnych systemów religijnych. Tegoroczny Parlament nawiązuje do wrześniowej sesji ONZ w sprawie postępu realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Co najważniejsze, spotkania mają sprzyjać dalszemu upowszechnianiu globalnej etyki, która jako nowa religia braterstwa ludzkiego, miałaby jednoczyć wszystkich ludzi na świecie.

Parlament Religii Świata powstał w celu „kultywowania harmonii między wspólnotami religijnymi i duchowymi na świecie oraz wspierania ich zaangażowania w sprawy świata i jego instytucje przewodnie w celu rozwiązania krytycznych problemów naszych czasów”. Utworzono go w 1993 r., by kontynuować tradycję i dziedzictwo sięgające Światowej Wystawy Kolumbijskiej w Chicago w 1893 r., gdzie pierwotnie zwołano pierwszy Parlament Religii Świata, który ułatwił otwarcie Zachodu na wierzenia ze Wschodu i Bliskiego Wschodu, upowszechnione w latach 60. i 70. ub. wieku.

Od 1993 r. kolejne spotkania miały miejsce w Kapsztadzie (1999), Barcelonie (2004), Melbourne (2009), Salt Lake City (2015), Toronto (2018) i wirtualnie (2021). To „najbardziej inkluzywne zgromadzenie globalnego ruchu międzywyznaniowego na świecie”, w które zaangażowało się prawie 60 tys. osób, działając na rzecz sprawiedliwości, pokoju i zrównoważonego rozwoju.

Biorą w nim udział światowi przywódcy religijni jak np. Dalajlama, Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej, przedstawiciele ONZ, Kościoła katolickiego itd.

W 1993 roku Parlament zebrał się w hotelu Palmer House w Chicago. W spotkaniu wzięło udział ponad 8 tys. osób z całego świata. Dominowała problematyka dotycząca duchowości New Age. Organizatorzy zmierzali do przyjęcia dokumentu na temat zinstytucjonalizowania przez rządy nowej globalnej etyki. Ostatecznie przyjęto dokument „W kierunku globalnej etyki: wstępna deklaracja”, opracowany głównie przez kontrowersyjnego szwajcarskiego teologa Hansa Künga.

Przemówienie programowe wygłosił XIV Dalajlama, a w zgromadzeniu brał udział kardynał Joseph Bernardin.

Podczas spotkania w 1999 r. ponad 7 tys. osób z ponad 80 krajów skupiło się na kwestii AIDS. Zgromadzenie Parlamentu rozpatrzyło dokument zatytułowany „Wezwanie skierowane do naszych instytucji przewodnich, liderów religii, rządów, biznesu, edukacji i mediów, zapraszające te instytucje do refleksji i przekształcenia ich ról u progu następnego stulecia”.

W 2004 r. stworzono deklarację: „W kierunku globalnej etyki”. Pięć lat później zajęto się duchowością ludów tubylczych i pojednaniem z Aborygenami oraz zmianami klimatu i duchowością młodzieży. Zasugerowano wprowadzenie edukacji na rzecz pokoju i sprawiedliwości oraz tworzenie globalnych sieci międzykulturowych.

W 1993 r. Robert Müller wygłosił programowe przemówienie na temat New Age, w którym wyjaśniał w jaki sposób ekumenizm pomoże stworzyć jeden uniwersalny system wartości jednoczący wszystkich ludzi na ziemi. Wskazał, że istnieje konwergencja religii i nauki. Naukowcy badają świadomość, medytację, modlitwę, a Światowa Organizacja Zdrowia zaleca duchowe uzdrawianie i praktyki duchowe.

Müller narzekając na duchową anarchię i impotencję, mówił, że „nie ma przekonujących przekonań, które mogłyby nas zjednoczyć”, a „ponieważ żadna z ideologii obecnie dominujących w naszych społeczeństwach nie może doprowadzić do integracji różnych tradycji duchowych, ludzie wszędzie szukają nowego uniwersalizmu”. Stąd globalna edukacja, komunikacja, każdy zawód nabiera wymiaru globalnego, a cała ludzkość staje się współzależna i potrzebuje jednego systemu duchowego New Age.

Zdaniem Müllera, ONZ, która niegdyś skupiała się na udzielania pomocy materialnej narodom, zapewni ramy etyczne, by poradzić sobie z wyzwaniami świata. Po to jest Parlament Religii Świata. Miał on w czasach postzimnowojennych, w przededniu wkroczenia w XXI wiek, zapewnić nowy duchowy porządek świata.

Działacz mówił nawet o powołaniu światowej agencji duchowej, która miałaby wpływ polityczny i była oddana „nowemu uniwersalizmowi” New Age.

Wieloletnim powiernikiem Rady Parlamentu Religii Świata był sir John Templeton, fundator „duchowej Nagrody Nobla”, sponsor badań na styku religii i nauki, zwolennik antykoncepcji i propagator tworzenia nowej teologii,  informacji duchowych. Opowiadał się za reinterpretacją Biblii.

Źródła: parliamentofreligions.org / unep.org

AS

Kardynał Blase Cupich: Celem Traditionis custodes jest całkowite odrzucenie starej liturgii

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram