16 kwietnia 2019

Pożar katedry Notre-Dame ugaszony. Straty są ogromne

(REUTERS/Philippe Wojazer/Pool / FORUM)

„Olbrzymi pożar, który wczoraj przed godziną 19.00 wybuchł w paryskiej katedrze Notre Dame, został ugaszony dziś przed godziną 4 nad ranem” – informuje dziennik „Le Figaro”. Mimo że nie ma już śladu płomieni, strażacy są nadal w pogotowiu. Udało się uratować dwie charakterystyczne iglice i fasadę czołową budynku.

 

Wcześniej rzecznik straży pożarnej poinformował, że przed godz. 3 nad ranem udało się powstrzymać rozprzestrzenianie ognia i „wziąć go pod kontrolę”.

 

Z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy wykorzystywali 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki.

 

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire ocenił, że pożar spowodował „kolosalne szkody”. Spłonął dach nad transeptem i długą nawą główną oraz całe drewniane wnętrze. – Odbudowa Notre Dame potrwa dziesięciolecia – oświadczył z kolei dyrektor Fundacji Dzieł Notre Dame ze Strasbourga, Eric Fischer.

 

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma zdaniem strażaków „potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi budowli, a w sprawie przyczyn paryska prokuratura wszczęła dochodzenie. Według źródeł w policji badana jest możliwość przypadkowego wybuchu pożaru.

 

„Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre Dame w Paryżu. Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i chrześcijanami na całym świecie” – napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na wiadomość o pożarze słynnej świątyni.

 

Prezydent Macron zapowiedział, że zamierza ogłosić międzynarodową zbiórkę środków na odbudowę świątyni. François-Henri Pinault – najbogatszy człowiek we Francji, stojący na czele firmy Kering i grupy Artemis, ogłosił, że jego rodzina przeznacza 100 mln euro na odbudowę zniszczonej przez żywioł katedry.

 

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda w swoim wpisie na komunikatorze Twitter wyraził nadzieję, że zapowiadana odbudowa paryskiej katedry Notre Dame może być symbolem odbudowy na jej fundamencie judeo-chrześcijańskim.

 

KAI

TK / luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie