15 kwietnia 2025

Prawnik dla PAP: uśmiercenie dziecka zdolnego do życia jest przestępstwem – a nawet zabójstwem

(PCh24.pl)

Celowe uśmiercenie „płodu” [sic!] zdolnego do życia poza organizmem matki jest przestępstwem; w niektórych sytuacjach można je zakwalifikować nawet jako zabójstwo człowieka – przyznali prawnicy wypowiadający się dla Polskiej Agencji Prasowej.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) zwróciło się do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o wytłumaczenie kuriozalnego i skandalicznego sformułowania „przerwanie ciąży”, które pojawia się w tzw. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży.

Jednocześnie PAP zapytała prawników o to, czy w sytuacji w przypadku popełnienia zbrodni tzw. aborcji zgodne z polskimi przepisami jest zamordowanie dziecka zdolnego do przeżycia poza organizmem kobiety (przy czym określono ten proceder „przerwaniem ciąży”, a dziecko „płodem”).

Wesprzyj nas już teraz!

Adwokat, dr hab. n. praw. Radosław Tymiński powiedział, że uśmiercenie dziecka zdolnego do życia przez podanie np. chlorku potasu jest działaniem, które można zakwalifikować nawet jako zabójstwo człowieka. – Celowe uśmiercenie płodu zdolnego do życia poza organizmem matki jest przestępstwem – podkreślił.

Tymiński wyjaśnił zbrodnicze, eugeniczne zapisy prawne, których autorzy przypisują sobie prawo do orzekania kiedy dziecko w łonie matki „staje się człowiekiem”. Jak stwierdził, z perspektywy prawnej, dziecko zdolne do życia poza organizmem matki jest człowiekiem od momentu, gdy zachodzą rzekomo bezwzględne przyczyny do zamordowania go, np. przy domniemanym zagrożeniu zdrowia lub życia kobiety. – W tym momencie płód staje się człowiekiem i mamy wobec niego obowiązki takie same jak wobec każdego innego człowieka, czyli obowiązek ratowania go – dodał.

Prawnik zaznaczył, że przepisy mówią o prawie do „przerwania ciąży”, a nie o prawie do „terminacji płodu” (sic!), czyli zamordowania dziecka. – Jeśli płód nie ma zdolności do przeżycia, to przerwanie ciąży wiąże się ze zgonem płodu. Jeśli jednak płód ma zdolność do życia, to przerwanie ciąży wiąże się z koniecznością ratowania również płodu – powiedział Tymiński.

Źródłó: PAP / Katarzyna Nocuń

pap logo

oprac. FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 115 580 zł cel: 500 000 zł
23%
wybierz kwotę:
Wspieram