13 listopada 2020

Premier Morawiecki entuzjastycznie: Dzięki szczepionce Pfizera wygramy z koronawirusem

(Fotograf: Andrzej Hulimka, Archiwum: Forum)

Premier Mateusz Morawiecki odbył spotkanie z przedstawicielami amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer, który opracował szczepionkę na Covid-19. Szef polskiego rządu po rozmowach zapowiedział na konferencji prasowej, że produkt Pfizera jest bardzo innowacyjny i będzie w Polsce szeroko wykorzystany.

 

Wszyscy czekaliśmy na informacje o szczepionce, bo widzimy już, że coraz więcej informacji spływa z całego świata, które potwierdzają, że ta szczepionka będzie dostępna. Nareszcie dobre wieści dotarły również do nas. Dziś możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 

Pfizer Inc. to amerykański duży koncern farmaceutyczny z siedzibą w Nowym Jorku. Został założony w 1849 roku przez Charlesa Pfizera i Charlesa Erhardta, Amerykanów niemieckiego pochodzenia.

Szef rządu spotkał się w piątek z prezes Pfizer Polska, Dorotą Hryniewiecką-Firlej. Wraz z grupą ekspertów omówili istotne kwestie dla logistyki dystrybucji szczepionki. Według Morawieckiego spotkanie było zarówno ważne, jak i bardzo owocne.

 

Jak tylko Europejska Agencja Rejestracji Leków zatwierdzi szczepionkę, chcemy być natychmiast gotowi, żeby natychmiast zacząć szczepić. Chcemy zapewnić wszystkich rodaków, że ci, którzy będą chcieli się zaszczepić, to w jak najkrótszym możliwym czasie, tak jak szczepionka będzie dostępna na zachodzie Europy, tak musi być dostępna również dla nas – powiedział premier Morawiecki.

Polityk zaznaczył, że najpierw szczepić się będą mogli ludzie starsi, a także personel medyczny i służby mundurowe.

 

Szczepionka firmy Pfizer Inc. powstaje we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Według deklaracji jej twórców ma 90 proc. skuteczości. Komisja Europejska zatwierdziła 11 listopada umowę na zakup 300 mln dawek szczepionki. To niewiele mniej, niż wynosi cała populacja państw unijnych (446 mln osób).

 

Polska, zadeklarował premier Morawiecki, kupi najszybciej jak to tylko możliwe maksymalną dawkę szczepionki przewidzianą przez umowę podpisaną przez KE w relacji do naszej liczby ludności.

 

Źródła: interia.pl, PCh24.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie