29 kwietnia 2021

Premier Morawiecki o paszportach covidowych: jeżeli cała Europa przyjmie pewne praktyki, to my też

(Fotograf: Aleksiej Witwicki, Archiwum: Forum)

W środę na antenie Polsat News doszło do kuriozalnej sytuacji odnośnie ewentualnego wprowadzenia w Polsce tzw. paszportów covidowych. Zapytani o tę kwestię premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski w przeciągu niecałych dwóch godzin udzielili dwóch wykluczających się odpowiedzi.

Pierwszy głos w sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski. – Nie przewidujemy wprowadzenia obowiązkowych paszportów covidowych. Dostęp na przykład do restauracji nie powinien być ograniczany – mówił. Jego zdaniem, im więcej osób przyjmie szczepionkę, tym mniejsza szansa, że takie dokumenty będą potrzebne.

Jak podkreślał minister zdrowia, na razie nie ma planów wprowadzenia paszportów covidowych – dokumentów umożliwiających zaszczepionym i ozdrowieńcom po COVID-19 korzystanie np. z restauracji.

Powszechnie dostępne usługi nie powinny być ograniczane ze względu na zaszczepienie się (lub jego brak – red.) – mówił Niedzielski w Polsat News.

Odnosząc się do rozmów o paszporcie covidowym na poziomie europejskim, stwierdził, że należy zagwarantować Polakom odpowiedni certyfikat, by swobodnie funkcjonowali w obcych państwach, jeśli te wprowadzą taką zasadę.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zaznaczył na wstępie, iż „pojawiły się takie głosy w wielu państwach Europy Zachodniej i Południowej, że paszport będzie obowiązywał właściwie w bardzo wielu dziedzinach życia gospodarczego, społecznego”. – Nie będzie można pojechać i swobodnie korzystać z usług gastronomicznych, hotelarskich, turystycznych, czy wielu innych, wsiąść do samolotu, wsiąść do pociągu w wielu krajach Zachodniej Europy – powiedział.

O tym będziemy dyskutować w Brukseli, ponieważ chciałbym też, żeby Polacy mieli możliwość korzystania z tych wszystkich usług, także związanych z turystyką i także związanych z przyjazdem do Polski turystów. Pamiętajmy, że znaczna część polskiej gospodarki opiera się na turystach również zagranicznych, więc chcemy zapewnić, żeby bezpieczeństwo było na jak najwyższym poziomie – kontynuował premier.

Mateusz Morawiecki został zapytany, czy rekomendowałby wprowadzenie w Polsce tzw. paszportów covidowych, które umożliwiałyby pójście do restauracji, kina, teatru. – Przyglądamy się najlepszym praktykom wypracowywanym na całym świecie, w Europie Zachodniej i jeżeli będzie tak, że cała Europa przyjmie pewne praktyki, to my również będziemy starali się w najbardziej właściwym momencie przyjąć te same praktyki – powiedział premier polskiego rządu.

 

Źródło: Polsat News

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(90)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy