9 kwietnia 2020

Premier: obostrzenia przedłużone. Do pięciu osób w kościele, wkrótce obowiązkowe maseczki

(Mateusz Morawiecki. Fot: Krystian Maj/FORUM)

Analizy potwierdzają słuszność podjętej strategii działania wobec koronawirusa i jest szansa, by przejąć kontrolę nad rozprzestrzenianiem się wirusa – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dlatego obostrzenia zostają na dłużej.

 

Szczegółowy plan jak żyć i funkcjonować rząd przedstawi po świętach Wielkiej Nocy.

 

Na pewno „do dowołania” będą obowiązywały ograniczenia dotyczące imprez masowych, a do 26 kwietnia przedłużono m.in. zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego i sanitarne kontrole na granicach – granice zostają zamknięte do 3 maja (obowiązują dotychczasowe ograniczenia). Podtrzymany został też zakaz wejścia do lasów.

 

Na czas Wielkanocy i kolejne dni (do 19 kwietnia) utrzymane zostały ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych – wciąż będzie to maksymalnie 5 osób oraz asysta.

 

Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego międzynarodowych, a także ruch kolejowy międzynarodowy i podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę – mówił szef rządu.

 

Jak wskazał premier, święta Wielkiej Nocy należy spędzać w wąskim gronie rodziny i nie spotykać się szerzej. Mateusz Morawiecki ogłosił też, że egzaminy ósmoklasisty oraz egzaminy maturalne zostają przesunięte i zapewnił, że conajmniej trzy tygodnie wcześniej pojawi się komunikat o ich nowym terminie. Zapewne nie będzie to jednak wcześniej niż czerwiec – być może jego druga połowa.

 

W związku z przedłużeniem zamknięcia szkół przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy muszą sprawować pieczę nad dziećmi.

 

Prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, uzyskanymi dotąd efektami uzasadniał konieczność przedłużenia obowiązujących restrykcji. Zauważył jednak, że aby państwo funkcjonowało (także w zakresie lecznictwa osób chorych na inne choroby niż COVID-19), należy powoli i bezpiecznie wracać do normalnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

 

Chcemy po świętach przedstawić pewien bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych plan pewnego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej, ponieważ ta dotychczasowa rzeczywistość, która była przed pandemią, ona przez długi czas, myślę, że może nawet przez lata nie wróci. Ale to nie znaczy, że nie mamy mieć nadziei – zaznaczył premier Morawiecki. Jak mówił, ta nadzieja jest coraz większa, że świat poprzez te programy gospodarcze, poprzez zbliżające się lato, odpowiednie rygory i obostrzenia będzie w stanie poradzić sobie, i Polska też będzie w stanie poradzić sobie z tą epidemią, rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 

Z kolei Minister Zdrowia zapowiedział, że po świętach – od najbliższego czwartku – wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej (nie musi być to maseczka, może być to chusta lub szalik). Ma to związek z rosnącą liczbą osób zarażonych i koniecznością większej ochrony.

 

JAKIE ZASADY OBOWIĄZUJĄ?

 

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się;
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
 • zamknięcie restauracji;
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

 • zamknięcie szkół i uczelni;
 • przedszkoli i żłobków;
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

 • zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę);
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

 • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

 

 

MA

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie