14 października 2021

Profanacja katedry w Toledo: Odpowiedzialny dziekan rezygnuje z urzędu

(Katedra w Toledo )

Dziekan prymasowskiej świątyni w Hiszpanii zrezygnował z dalszego pełnienia funkcji po tym, jak pozwolił raperowi na nagranie w katedrze w Toledo erotycznego teledysku. Od momentu opublikowania bulwersującego materiału w serwisie youtube urzędnik bronił nagrania, tłumacząc że jego obsceniczny charakter jest typowym przejawem współczesnej kultury. Kilka dni po tych słowach niespodziewanie podał się do dymisji.

Dziekan Catedral Primada de España, ks. Juan Miguel Ferrer Grenesche, złożył do arcybiskupa swojej diecezji wniosek o przyśpieszenie końca swojej kadencji. Według planów miał zdać funkcję 5 grudnia, tymczasem w wyniku ostatnich wydarzeń zrobi to 18 października. Prymas Hiszpanii, abp. Chaves, przychylił się do prośby urzędnika.

Przyśpieszona rezygnacja to akt skruchy spowodowanej profanacją katedry, do jakiej dopuścił opiekun najważniejszej świątyni w kraju. Pozwolił, aby raper C. Tangana nakręcił w niej teledysk do swojej najnowszej piosenki „Ateista”. Nagranie ujrzało światło dzienne 8 października i wzbudziło wściekłość hiszpańskich wiernych. Widać na nim, jak w gotyckim kościele muzyk oddaje się obscenicznemu tańcowi, pełnemu podtekstów seksualnych, wraz z piosenkarką Nathy Peluso. Krótko po tym zdarzeniu zarząd katedry spotkał się z reakcją oburzonych wiernych. Laikat  zorganizował przed świątynią modlitwy wynagradzające Bogu tę obrazę. Biskup Toledo przeprosił za zajście, wyrażając ubolewanie i przyznając się do błędu, jednak dziekan nie dostrzegał przewinienia po swojej stronie. Zapewniał, że produkcja miała na celu „promowanie dialogu ze współczesną kulturą”. „Wizualna prowokacyjność” klipu również nie wzbudzała w nim wyrzutów sumienia. Jak tłumaczył ks. Grenesche, jest ona charakterystyczna dla nowoczesnej muzyki.

Wesprzyj nas już teraz!

Wierni diecezji oraz znający dziekana księża zareagowali całkowitym zdumieniem na wieść, że dziekan dopuścił do tak rażącego skandalu. Jak bowiem zapewniali, opiekun katedry miał być „przywiązany do tradycyjnej liturgii”. Portal Church Militant donosi nawet, że kapłan sprawował Mszę w rycie „trydenckim”. „Ks. Grenesche jest dobrym człowiekiem, który pomagał Instytutowi Chrystusa Króla w odprawianiu tradycyjnej Mszy Św. Jednak nie potrafił się odnaleźć w tej sytuacji. Przyznał, że zachował się niezbyt inteligentnie, więc zrezygnował”, podsumował jeden ze znających dziekana księży.  

Hiszpański raper zbezcześcił narodowe sanktuarium. Erotyczne sceny w prymasowskiej katedrze

Źródła: church militant

FA

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez