Profesor Bogdan Chazan oraz obrońca życia Jacek Kotula to tegoroczni Laureaci Nagrody im. Księdza Piotra Skargi. Jej uroczyste wręczenie miało miejsce w trakcie XIII Kongresu Konserwatywnego, odbywającego się w sobotę na Zamku Królewskim w Niepołomicach.
Wybitny lekarz został doceniony za zaangażowanie na rzecz obrony życia poczętego, a także za wsparcie merytoryczne Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”. Uzasadniając wybór dokonany przez zarząd Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej, wiceprezes Sławomir Skiba przypomniał słowa profesora Chazana, wypowiedziane kiedyś w ogniu medialnej krytyki za niezłomną postawę pro-life: „Gdybym się zdecydował na zabicie dziecka, zwłaszcza chorego, niewinnego – popełniłbym czyn niewłaściwy”. – Prostota tego zdania wiele mówi – czyn niewłaściwy – to pierwsze, co pomyśli nie tylko chrześcijanin, ale także każdy normalny człowiek, słysząc o zabijaniu dzieci nienarodzonych – mówił przedstawiciel zarządu IESiR.
Wesprzyj nas już teraz!
Profesor mając do wyboru: własną karierę lub życie dziecka bez wahania stanął po stronie cywilizacji życia, stając się celem ataków lobby aborcyjnego – podkreślali gospodarze uroczystości.
Dziękując za wyróżnienie prof. Chazan podkreślił, iż z powodu wierności sprawie obrony wiary, a także obrony życia doświadcza rozmaitych trudności wiele osób. W trudniejszej sytuacji niż on sam są młodzi przedstawiciele służby zdrowia, których zawodowe powodzenie i kariery niejednokrotnie uzależniane są od złamania zasad sumienia.
Laureat podziękował między innymi Instytutowi Ordo Iuris za wsparcie w postępowaniach przed prokuraturą i Naczelnym Sądem Lekarskim. Wyraził też nadzieję, że pomimo obecnych niepowodzeń, sprawa obrony życia w Polsce ostatecznie zwycięży.
Profesor doktor habilitowany Bogdan Chazan ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie. Jest położnikiem i ginekologiem. W pracy naukowej zajmował się między innymi medycyną perinatalną oraz wpływem czynników środowiskowych na procesy rozrodcze, a także przyczynami powikłań i zgonów okołoporodowych. Jest cenionym autorem i współautorem licznych publikacji – między innymi podręczników – z zakresu ginekologii i położnictwa, wykładowcą, konsultantem i recenzentem prac naukowych. Pracował m.in. jako kierownik Zakładu Analiz Zdrowia stołecznego Instytutu Matki i Dziecka. Był Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii. W latach 2004-2014 pełnił funkcję dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. Przed dwoma laty prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz zdymisjonowała prof. Chazana za odmowę zabicia nienarodzonego dziecka.
Tegoroczny Laureat Nagrody im. Księdza Skargi założył polski oddział Fundacji MaterCare – organizacji skupiającej przedstawicieli środowisk medycznych działających na rzecz promowania szacunku dla życia i macierzyństwa.
Także nagroda dla Jacka Kotuli przyznana została za długoletnie zaangażowanie na rzecz obrony życia. Laureat w 2009 roku założył inicjatywę obywatelską „Contra In Vitro”. Prowadzi podkarpacką komórkę Fundacji „Pro – Prawo do Życia”. W efekcie jego inicjatywy i aktywności do ponad stu miejsc trafiła wystawa „Wybierz życie”, ukazująca brutalną i tragiczną prawdę o istocie procederu zabijania dzieci nienarodzonych. Dzięki licznym kampaniom, których organizatorem był Jacek Kotula, niektóre placówki medyczne wycofały się z wykonywania tak zwanej aborcji (np. rzeszowski Szpital Pro – Familia). Laureat zainicjował i przeprowadził wiele pikiet i manifestacji pro-life, a także rzeszowskie Marsze dla Życia i Rodziny. Zapraszał do Polski Kanadyjkę Mary Wagner, która swoją działalność w obronie dzieci poczętych przypłaciła wieloma miesiącami spędzonymi w więzieniu.
– „Kompromisu w sprawach moralnych nie ma i nie może być, bo kończy się to decydowaniem o tym, kto, kiedy i ile ma żyć, a to już jest totalitaryzm”. Te słowa powiedział w jednym z wywiadów nasz drugi laureat, Jacek Kotula. Nie są one dla niego zgrabnym sloganem, którym pokazuje, jak bardzo ideowo się działa i za jak wielkimi sprawami stoi, w rzeczywistości nie robiąc niczego konkretnego. To słowa, które Pan Jacek Kotula zrealizował działając w obronie życia poczętego i podobnie jak poprzedni nagrodzony, musiał płacić za to cenę sądowych procesów i medialnych ataków – mówił w uzasadnieniu wiceprezes Sławomir Skiba. – Składamy najgorętsze życzenia, by nigdy nie ustawali Panowie w swoich działaniach. Niech Dobry Bóg ma Was w swojej opiece – zakończył uroczystą laudację.
W poprzednich latach Nagrodą im. Księdza Piotra Skargi uhonorowani zostali: ks. prof. Dariusz Oko, ks. Stanisław Małkowski, ks. prof. Tadeusz Guz, prof. Grzegorz Kucharczyk, Społeczny Komitet Zwalczania Pornografii oraz Mariusz Dzierżawski.
Tegoroczny, trzynasty już Kongres Konserwatywny poświęcony jest problematyce prześladowań i męczeństwa chrześcijan we współczesnym świecie. Wieczorem opublikujemy obszerną relację z tego wydarzenia.
MA, RoM
{galeria}