Zgodnie z decyzją kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, które przesłuchiwało w poniedziałek kandydatów na prezesa, najprawdopodobniej nowym szefem IPN zostanie dr Jarosław Szarek z Krakowa. Pozytywna opinia komisji opiniującej musi zostać jeszcze zatwierdzona przez parlamentarzystów, ale wszystko wskazuje na to, że obędzie się bez niespodzianek. Przyszły prezes IPN od kilku lat publikuje na łamach portalu PCh24.pl oraz magazynu „Polonia Christiana”.
Nominacja na nowego szefa Instytutu Pamięci Narodowej została złożona przez Kolegium IPN na ręce Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Podczas poniedziałkowego przesłuchania, które miało wyłonić kandydata, dr Szarek zwrócił uwagę na niski poziom edukacji historycznej w Polsce. Jego zdaniem, obecnie znajdujemy się w stanie „zapaści kulturowej”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Młodzież nie zna elementarnych rzeczy. Mamy wąską elitę wśród młodego pokolenia i tam jest nadzieja. Tam są jednostki wybitne, ale 90. proc. nie zna elementarnych rzeczy. Do takich rzeczy doprowadziła polska szkoła – powiedział dr Szarek.
Podkreślił także rolę pracowników IPN, którzy nie pracują dla siebie, a dla przyszłych pokoleń.
– Mam wizję, jak to zrobić, żeby wykorzystać potencjał edukacyjny każdego pionu, by przekazać historię młodemu pokoleniu i Polakom. IPN musi wyjść na zewnątrz. Nie może być zamknięty w gabinetach – mówił publicysta PCh24.pl opisując swoją rolę i plany na przyszłość jeśli zostanie pozytywnie zaopiniowany przez kolegium IPN.
Dr Jarosław Szarek jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat związanym z krakowskim oddziałem IPN. Współpracował z prof. Ryszardem Terleckim, obecnym wicemarszałkiem Sejmu, który przez pewien czas kierował krakowskimi strukturami IPN. W swej działalności naukowej zajmował się m.in. wydarzeniami z początku XX w., ale również historią Polski z okresu XIX wieku. Jest autorem lub współautorem publikacji poświęconych Powstaniu Styczniowemu, życiu św. Andrzeja Boboli oraz działalności organizacji komunistycznych. Zajmował się także okresem PRL. Dr Szarek opracowywał także elementarze historyczne dla najmłodszych.
Po uzyskaniu nominacji na szefa IPN, dr Jarosław Szarek powinien otrzymać zgodę parlamentu na zarządzanie strukturami Instytutu Pamięci Narodowej. Należy przypomnieć, że historyk od wielu lat współpracuje z magazynem „Polonia Christiana” oraz portalem PCh24.pl. Poniżej można znaleźć kilka z jego dotychczasowych publikacji.
Wygraliśmy wojnę. Przegraliśmy pokój – wywiad z dr. J. Szarkiem
„Bo Oświęcim przy nich to była igraszka…”
Oprócz dr. Jarosława Szarka, przed Kolegium IPN przesłuchano także dr. Marka Chrzanowskiego, dr. hab. Zbigniewa Romka oraz dr. Pawła Ukielskiego, obecnego wiceprezesa IPN.
Źródło: onet.pl, PCh24.pl
POz