4 lipca 2016

Rada Praw Człowieka ONZ: Państwa mają obowiązek chronić rodzinę

(Fot.REUTERS/Denis Balibouse/FORUM)

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję przypominającą państwom o obowiązku ochrony rodziny jako najważniejszej podstawy rozwoju każdego społeczeństwa. Zgodnie z jej treścią wszelkie działanie na rzecz rodziny, wspierające jej status, bezpośrednio wpływa na budowanie bezpiecznej przestrzeni nieskrępowanego i zdrowego rozwoju człowieka oraz najskuteczniejszej ochrony praw człowieka.

W piątek 1 lipca br. Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję na temat roli rodziny w promowaniu i w ochronie praw człowieka osób niepełnosprawnych. W swojej treści nawiązuje ona do innych dokumentów ONZ afirmujących rolę rodziny oraz zawiera bezpośrednie odwołanie do rezolucji dotyczącej ochrony rodziny, przyjętej 3 czerwca 2015 r.

Wesprzyj nas już teraz!

Treść rezolucji jest spójna z zobowiązaniami konstytucyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej i w swojej treści stanowi przykład uszczegółowienia obowiązku państwa otoczenia małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa szczególną opieką i ochroną. Przepis art. 18 Konstytucji RP stanowi normę programową, zgodnie z którą państwo powinno kształtować swą aktywność, w celu tworzenia gwarancji, mających zapewnić ochronę wskazanym w przepisie wartościom. Wynika z tego obowiązek państwa, aby podejmować działania, które zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego „umacniają więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami”.

Tekst Rezolucji wskazuje bardzo wyraźnie na istotną rolę rodziny dla każdego społeczeństwa oraz jej znaczenie w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, a w sposób szczególny: podkreśla rolę rodziny w promowaniu praw człowieka i podstawowych wolności, praw dzieci, obowiązków rodzinnych (ust. 1-4); zwraca uwagę na rolę polityki rodzinnej jako skutecznego narzędzia ochrony rodziny oraz przeciwdziałaniu wszelkiego rodzaju nadużyciom: przemocy, wykorzystywaniu, także seksualnemu, pracy dzieci (ust. 5); wskazuje na istotną rolę rodziny w rozwoju społeczeństwa oraz fakt, że rodzina odgrywa ważna rolę w utrwalaniu tożsamości kulturowej, tradycji, moralności, dziedzictwa oraz systemu wartości danego społeczeństwa (ust. 7).

Rezolucja zwraca także szczególną uwagę na rolę rodziny w przeciwdziałaniu dyskryminacji, trosce o standard życia, zaspokajaniu podstawowych potrzeb osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza dzieci (ust. 10-18), a także podkreśla, że rodzina jest miejscem, w którym dzieci niepełnosprawne mogą rozwijać swój potencjał i odczuwać satysfakcję z życia (ust. 12).

W tym kontekście zwraca uwagę fakt, że przygotowane przez Instytut Ordo Iuris propozycje nowelizacji ustaw w związku ze wsparciem rodzin, w których z narodzinami dziecka wiąże się szczególnie obciążająca sytuacja mogłyby stanowić realizację powyższych postulatów, w szczególności w zakresie w jakim projekt przewiduje tj. szerszy dostęp do świadczenia opiekuńczego bez konieczności rezygnacji z pracy przez rodziców dzieci niepełnosprawnych, wyspecjalizowaną i łatwo dostępną pomoc psychologiczną dla rodziców opiekujących się dziećmi nie w pełni sprawnymi czy wprowadzenie świadczeń wspierających. 

Źródło: Ordo Iuris

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 36 576 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram