Wg najnowszego rankingu Transparency International (TI), określającego poziom korupcji w poszczególnych państwach na świecie, Polska znalazła się na 41 miejscu (58 punktów), tuż po Republice Dominikany, a przed Maltą, i Mauritiusem.
Najmniej skorumpowanymi krajami okazały się Dania, Finlandia i Nowa Zelandia. Otrzymały one 90 punktów na 100 możliwych. Zero punktów oznacza państwa najbardziej zepsute. 100 – najmniej skorumpowane. Żadne państwo nie zyskało maksymalnej ilości punktów.
Wesprzyj nas już teraz!
TI przebadała poziom korupcji w 176 krajach, koncentrując się na danych dotyczących sektora publicznego. Zdaniem dyrektora organizacji, Cobusa de Swardta, „czołowe gospodarki świata powinny dawać przykład innym państwom, zapewniając transparentność instytucji.” Szczególną odpowiedzialność za przejrzystość w życiu społecznym – wg TI – powinni ponosić przywódcy polityczni.
W rankingu sporządzonym przez TI najbardziej „przejrzyste” są instytucje publiczne w Danii, Finlandii i Nowej Zelandii. Stosunkowo wysokie miejsca zajmują także Szwecja, Singapur, Szwajcaria, Australia, Norwegia, Kanada i Holandia. Niemcy znalazły się na 13. miejscu z wynikiem 79 punktów, Japonia i Wielka Brytania – na 17., USA na 19, a Francja na 22.
Najbardziej skorumpowane okazały się takie kraje jak: Somalia, Korea Południowa i Afganistan, które otrzymały zaledwie 8 punktów. „W tych krajach odnotowano brak odpowiedzialnego przywództwa i skutecznych instytucji publicznych, które podjęłyby zdecydowaną walkę z korupcją” – twierdzi TI.
Transparency International opracowuje swoje rankingi od 1995 roku. Jeszcze rok temu badaniem objęto 183 państwa. W tym roku liczbę tę ograniczono do 176 krajów. Wg organizacji w ciągu roku zaobserwowano wzrost korupcji np. w Grecji (jeszcze w ub. roku zajmowała 80 miejsce, a w tym roku spadła na 94), Egipcie (w 2012 r. znalazł się na 118 miejscu, a rok wcześniej był na 112) czy we Włoszech, które spadły z 69 miejsca na 72.
Transparency International twierdzi również, że wielokrotnie ostrzegała kraje strefy euro przed narastającą korupcją. Apelowała o podjęcie bardziej zdecydowanych działań w celu jej zwalczenia.
Wysoki poziom korupcji wciąż utrzymuje się również w krajach bogatych w surowce naturalne np. w Azerbejdżanie, czy Gwinei Równikowej.
Źródło: transparency.org, CNBC, AS.