10 stycznia 2013

Republikańscy kongresmeni chcą zablokować fundusze federalne przeznaczone na dofinansowywanie organizacji wykonujących i promujących zabijanie dzieci poczętych. Na najbliższym posiedzeniu Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych, który zbierze się w częściowo odnowionym składzie, zostanie wprowadzony do porządku obrad projekt stosownej ustawy.

 

Nowa ustawa, autorstwa Marshy Blackburn z partii Republikańskiej zabrania przyznawania funduszy federalnych „dla jakiegokolwiek podmiotu”, który praktykuje wykonywanie tzw. aborcji. „Jako kobieta, wierzę, że Ameryka zasługuje na coś lepszego. Ameryka nie powinna celebrować aborcji i nasi podatnicy nie powinni dotować aborcyjnych przedsiębiorstw w rodzaju Planned Parenthood, które czerpią zyski z niszczenia ludzkiego życia za pieniądze podatników. To nieodpowiedzialne fiskalnie i nie do obrony z punktu widzenia moralności” – czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej Marshy Blackburn.

 

Marsha Blackburn, która reprezentuje Stan Tennessee jest wiceprzewodniczącą komisji, która nadzoruje rozdział Ustawy o Publicznej Służbie Zdrowia, który reguluje warunki dofinansowania z federalnych funduszy inicjatywy podejmowane w ramach tzw. planowania rodziny, które zasadniczo sprowadzają się do promowania tzw. aborcji i zabijania płodności jak również inne podobne usługi jak np. antykoncepcja. Ze środków tych finansowane są także programy dotyczące naturalnego planowania rodziny, poradnictwa w zakresie leczenia niepłodności, wykrywania raka i inne usługi profilaktyki i ochrony zdrowia. Zwolennicy dotowania programów dotyczących planowania rodziny argumentują, że dotacje mają pomóc zmniejszyć liczbę nieplanowanych ciąż, a więc i aborcji.

 

Innego zdania są obrońcy życia. Wprawdzie obowiązujące obecnie przepisy nie dają możliwości bezpośredniego przydzielania funduszy z budżetu federalnego na inicjatywy służące zabijaniu dzieci poczętych, jednak obrońcy życia obawiają się, że pieniądze przekazane do aborcyjnych usługodawców pozwolą im kierować więcej pieniędzy na wykonywanie tego procederu. Wprowadzenie przepisu zakazującego wprost finansowania aborcji zagwarantowałby, że środki takie nie służyłyby nawet pośredniemu dotowaniu z budżetu państwa tego procederu.

 

Zaproponowane ustawodawstwo, które obowiązywałoby na poziomie federalnym, przypomina wcześniejsze tego typu inicjatywy podejmowane na szczeblu stanowym. Chodzi tutaj szczególnie o ustawę uchwaloną w 2011 r. w Teksasie, w następstwie nadużyć jakich dopuścili się w tym Stanie aborcjoniści z Planned Parenthood, która weszła w życie 1 stycznia bieżącego roku.

 

Nowe prawo stanowe odcina organizacje, które świadczą usługi aborcyjne od dotacji pochodzących z budżetu stanowego przeznaczone na realizację Programu w zakresie Ochrony Zdrowia Kobiecego w Teksasie. W odwecie administracja prezydenta Barraka Obamy odcięła fundusze federalne na realizowany w Teksasie program zdrowotny, twierdząc, że nowe prawo ogranicza kobietom możliwości wyboru w zakresie opieki zdrowotnej. Mimo tych retorsji prace nad rozwiązaniami prawnymi wykluczającymi dotowanie z funduszy państwowych usługodawców aborcyjnych trwają także w Indianie i New Hampshire.

 

Najnowszy projekt antyaborcyjnej legislacji na szczeblu federalnym jest drugą próbą Izby Reprezentantów uchwalenia ustawy zakazującej finansowania zabijania dzieci poczętych. Obecny projekt różnią od poprzedniego pewne zmiany w obrębie języka i definicji proponowanych przepisów. Poprzedni projekt został wprowadzony pod obrady w styczniu 2011 r. przez byłego kongresmana z Indiany, Mike’a Pence’a, ale został wycofany rok później.

 

 

Krzysztof Warecki

Źródło: EWTN News

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie