24 października 2022

Republikańscy prokuratorzy wypowiadają wojnę bankom. Chodzi o politykę klimatyczną

(Oprac. GS/PCh24.pl)

Prokuratorzy generalni 19 stanów USA wszczęli postępowania wobec największych banków amerykańskich, które – przy wparciu banków centralnych i ONZ – zawiązały sojusz Net-Zero Banking Alliance NZ. Na jego podstawie banki zobowiązały się do 2050 r., wprowadzić regulacje odmowy udzielania kredytów przedsiębiorcom, którzy inwestują w paliwa kopalne, przemysł produkujący w oparciu o energię z tych surowców, czy rolników zajmujących się hodowlą.

Prokuratorzy za niedopuszczalne uznali, aby instytucje finansowe zawierały sojusz, który poprzez swoją politykę może przyczynić się do blackoutów, jakie najpewniej będą obserwowane już niedługo w Europie. 

Dochodzeniami objęto: Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Morgan Stanley i Wells Fargo – przekazał prokurator generalny stanu Missouri Eric Schmitt.

Wesprzyj nas już teraz!

– Net-Zero Banking Alliance jest ogromnym światowym porozumieniem głównych instytucji bankowych nadzorowanych przez ONZ, aby zagłodzić firmy zaangażowane w działalność kredytową związaną z paliwami kopalnymi na rynkach krajowych i międzynarodowych – komentował Schmitt. Dodał, że chodzi o pozbawienie dostępu do kapitału rolników i innych firm, które mają kluczowe znaczenie dla gospodarki stanu i Ameryki w ogóle.

– Przewodzimy koalicji badającej banki pod kątem scedowania władzy na ONZ, co spowoduje tylko zabicie amerykańskich firm, które nie podpisują się pod programem klimatycznym tzw. obudzonych. Te banki odpowiadają przed amerykańskim systemem sprawiedliwości i nie pozwolimy organom międzynarodowym ustalać standardów dla naszych firm – deklarował prokurator Missouri.

Prokuratorzy wysłali żądania dochodzenia cywilnego wobec sześciu największych banków w kraju, twierdząc, że „ich praktyki środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem (ESG) szkodzą amerykańskiemu przemysłowi energetycznemu”.

– Ostatnią rzeczą, jakiej obecnie potrzebują Amerykanie, to aktywistów korporacyjnych, którzy pomagają lewicowcom doprowadzić do bankructwa przemysł paliw kopalnych – ocenił prokurator generalny Teksasu Ken Paxton.

Na celowniku jest także fundusz BlackRock Inc i Morningstar Inc. Prokuratorzy generalni mają szukać w bankach dokumentów dotyczących ich zaangażowania w sojusz Net-Zero Banking Alliance (NZBA) ONZ.

NZBA to grupa banków „zobowiązanych do dostosowania swoich portfeli kredytowych i inwestycyjnych do zerowych emisji netto do 2050 r.”, jak podaje strona internetowa ONZ.

Amerykańskie banki nigdy nie powinny przedkładać agendy politycznej ponad bezpieczną emeryturę swoich klientów – stwierdził z kolei w oświadczeniu prokurator Arizony Mark Brnovich.

Amerykańscy prokuratorzy, którzy wypowiedzieli wojnę bankom podkreślają, że plan dekarbonizacji, który przewiduje usunięcie z gospodarki paliw kopalnych do 2050 r. „może brzmieć dobrze dla elit ze wschodniego wybrzeża, ale dla reszty Amerykanów to śmierdząca sprawa i plan powinien przerazić wszystkich”.

Prokurator Schmitt tłumaczył w Fox News, że w praktyce oznacza to, iż osoby mające dobrą zdolność kredytową działające w przemyśle naftowym, węglowym, samochodowym, rolniczym, gdzie korzystają z pojazdów z silnikiem Diesla lub mają krowy itp., nie uzyskają pożyczek na swoją działalność. Doprowadzi to do drożyzny i dopiero wtedy pojawią się prawdziwe problemy.

To jest nikczemne. Rozpoczęliśmy śledztwo. Wysłaliśmy pozwy do sądu, ponieważ to, co zamierzają zrobić, to w zasadzie zakończyć udzielanie pożyczek wnioskodawcom zasługującym na kredyt, jeśli nie zaznaczą jakiegoś pola w formularzu – mówił Schmitt. Sprawa jest o tyle doniosła, że chodzi o 40 proc. aktywów bankowych. Prokuratorzy zwrócili uwagę na kwestie antymonopolowe i nieuczciwe praktyki kredytowe, naruszenie praw konsumentów itd.

Istnieje obawa, że wraz z coraz trudniejszym dostępem do kredytów ci, którzy będą mieć możliwości przeniosą swoje biznesy zagranicę, w tym do Chin, przez co więcej Amerykanów straci pracę.

– Mamy pod nogami całą energię, jakiej kiedykolwiek będziemy potrzebować w Stanach Zjednoczonych, a oni przeniosą wszystkie te miejsca pracy do Chin. Chiny nie przestają budować elektrowni węglowych. Budują je w rekordowym tempie. To nie spowolniło – dodał Schmitt, który obwinia lewicę za wypowiedzenie wojny amerykańskiej energii, przez co czeka ich trudna zima.

– Pomysł, by czasowo wyłączać prąd w Stanach Zjednoczonych Ameryki, najpotężniejszym kraju w historii świata, jest szalony. I jest to samookaleczenie zadawane przez administrację Bidena. Teraz do tego dołączyły „przebudzone” banki. Musimy odeprzeć ten atak. Powiedzieć, że nie zamierzamy już tego robić. Wszczęliśmy dochodzenie, ponieważ lewica zamierza zrobić to, czego nigdy nie mogłaby zrobić w świetle prawa – zaznaczył prokurator Schmitt

Zainicjowany, czy też zwołany przez ONZ Net-Zero Banking Alliance zrzesza globalną grupę banków, reprezentujących około 40 proc. światowych aktywów bankowych. Instytucje finansowe zobowiązały się do dostosowania swoich portfeli kredytowych i inwestycyjnych do zerowych emisji netto do 2050 roku.

Banki mają obowiązek ustalić do 2030 r. cele pośrednie w oparciu o wytyczne ONZ przygotowane z kolei na bazie nauki o systemie Ziemi, stosunkowo nowej dziedziny łączącej nauki przyrodnicze ze społecznymi i modelowaniem matematycznym zmian w oparciu o wskaźniki, jakie ustalą sobie uczeni. Pozwala to na daleko idące manipulacje, co wykazali Kevin Dayaratna, Katie Tubb i David Kreutzer w raporcie dla Herritage Foundation, którego wnioski zawarli w artykule pt. „The Unsustainable Costs of President Biden’s Climate Agenda” [Niezrównoważone koszty agendy klimatycznej prezydenta Bidena].

Sojusz ma pomóc niejako oddolnie przyspieszyć dekarbonizację świata, aby szybciej postępowała cyfryzacja i były wdrażane technologie Czwartej Rewolucji Przemysłowej (konwergencja NBIC: nanotechnologii, biotechnologii, technologii informacyjnej i kognitywistyki).

Sojusz podkreśla kluczową rolę banków w transformacji i został zawiązany w rezultacie działań Inicjatywy Finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska. Jest częścią kampanii Race to Zero. Ponadto ściśle współpracuje z Glasgow Financial Alliance for Net Zero, kładąc nacisk na nowe Zasady Odpowiedzialnej Bankowości.

Zgodnie z planem działania sojuszu banki, które zdecydują się do niego przystąpić muszą zmodyfikować portfele kredytowe, by dostosować je do „ścieżek do zera netto do 2050 r. lub wcześniej”.

W ciągu 18 miesięcy od przystąpienia muszą wyznaczyć cele pośrednie dekarbonizacji do 2030 r. (lub wcześniej) i ostatecznie do 2050, przy czym cele pośrednie będą ustalane co 5 lat od 2030 r.

Pierwsze cele banków na 2030 r. mają się koncentrować na sektorach priorytetowych, na które banki mogą mieć największy wpływ, a więc na energetyce i przemyśle energochłonnym oraz rolnictwie. Bardziej szczegółowe cele sektorowe mają pojawić się w ciągu 36 miesięcy od przystąpienia do sojuszu.

Co roku banki muszą publikować raporty o bezwzględnych emisjach i ich intensywności zgodnie z najlepszymi praktykami, a w ciągu roku od wyznaczenia celów, ujawniać postępy w odniesieniu do zweryfikowanej na szczeblu zarządu strategii przejściowej.

Zobowiązania wyznaczają wytyczne UNEP FI dotyczące ustalania celów klimatycznych dla banków, które opracowali sygnatariusze Zbiorowego Zobowiązania do Działania na rzecz Klimatu, grupy liderów operujących w ramach Zasad Odpowiedzialnej Bankowości UNEP FI.

Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ), który obejmuje Net Zero Banking Alliance (NZBA) – członka kampanii Race to Zero – wymusza szybszą dekarbonizację.

Sześć największych banków USA przystąpiło do sojuszu w 2021 r. W czerwcu 2022 r. pojawiły się nowe, zaktualizowane wytyczne dla członków sojuszu, wzywające ich do wycofania wsparcia dla wszystkich paliw kopalnych w ramach „sprawiedliwej transformacji”.

W przewodniku wytycznych wskazano, że członkowie inicjatywy – w tym inwestorzy, banki i ubezpieczyciele, którzy są częścią GFANZ – muszą ograniczyć rozwój, finansowanie i ułatwianie nowych aktywów paliw kopalnych, w tym nie mogą udzielać kredytów na żadne nowe projekty węglowe.

Przewodnik zaktualizowano we wrześniu, dając członkom większą elastyczność we wdrażaniu planów transformacji klimatycznej w związku z groźbą wycofania się banków zagrożonych procesami.

Wszyscy obecni członkowie i organizacje partnerskie będą musiały spełnić kryteria najpóźniej do 15 czerwca 2023 roku. W międzyczasie Kampania Race to Zero skupi się na wdrażaniu i rozliczaniu zobowiązań dekarbonizacyjnych organizacji, które są w sojuszu.

Pod koniec września wiodące media amerykańskie donosiły, że główne banki z Wall Street zagroziły opuszczeniem sojuszu finansowego, który tworzył wysłannik ONZ Mark Carney.

Były gubernator Banku Anglii Carney opuścił bank, by przyjąć posadę wysłannika ONZ ds. klimatu, przygotowując szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. W sierpniu 2022 r. Carney – po spełnieniu misji – stanął na czele działu zarządzania aktywami w Brookfield Asset Management Inc. – kanadyjskiej międzynarodowej korporacji, jednej z największych na świecie firmy zarządzającej inwestycjami alternatywnymi o wartości ponad 725 miliardów USD w 2022 roku.

Wymuszanie dekarbonizacji odbywa się także przez amerykańską Komisję  Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która już wkrótce będzie wymagać od firm ujawnienia informacji „o ryzyku klimatycznym” w rocznych raportach dotyczących zarządzania.

Takich wymagań nie mają inni najwięksi emitenci dwutlenku węgla np. Chiny, Indie i Rosja.

Źródło: cnsnews.com, heritage.org, unepfi.org, sierraclub.org, money.usnews.com, freebeacon.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 139 229 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram