23 kwietnia 2021

Restauracje ruszą w maju, ale tylko dla osób zaszczepionych? Jarosław Gowin jest „ZA”

(źródło: Twitter / Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii)

​– Po majowym weekendzie trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Lublinie wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Lider Porozumienia stwierdził, że „już w maju” m.in. z restauracji mogłyby korzystać „osoby zaszczepione”.

Gowin podkreślił, że najważniejszą kwestią związaną z odmrożeniem gospodarki jest to, aby „wszyscy się szczepili” i „przestrzegali rygorów sanitarnych”. Jego zdaniem pozwoli to najpóźniej w czerwcu uruchomić „wszystkie branże”, na czele z turystyką i gastronomią, które mogłyby funkcjonować „całkowicie swobodnie”.

Wicepremier stwierdził, że koniec lockdownu powinien zacząć się „zaraz po długim majowym weekendzie”, a jako pierwsze zezwolenie na wznowienie działalności powinny otrzymać firmy handlowe i usługowe. – Uważam, że tutaj obostrzenia powinny całkowicie zniknąć. Natomiast w trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić – zwłaszcza dla osób zaszczepionych – usługi turystyczne, gastronomiczne, należy otworzyć kluby fitness – powiedział.

Na pytanie, czy osoby zaszczepione mogłyby już w maju korzystać np. z restauracji, Gowin odpowiedział, że będzie to dyskutowane w rządzie, ale on sam jest „zdeklarowanym zwolennikiem takiego rozwiązania”.

Jak podkreślił, nad tego typu rozwiązaniami dyskutuje się lub wprowadza je w różnych krajach Unii Europejskiej czy świata i wymagają one m.in. odpowiedniego oprzyrządowania informatycznego. – Moim zdaniem uruchomienie takich certyfikatów jest możliwe mniej więcej od połowy maja – podsumował Gowin.

Źródło: wPolityce.pl, rmf24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(34)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy