12 listopada 2014

Rosjanie zbudują reaktory jądrowe Irańczykom

(By Rama (Own work) [CC-BY-SA-2.0-fr (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/fr/deed.en)], via Wikimedia Commons)

Rosjanie podpisali z Teheranem umowę o budowie dwóch reaktorów jądrowych w południowo-zachodnim Iranie. Przedstawiciele Rosatomu podkreślają, że nad realizacją projektu czuwać będą eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Moskwa zamierza zacieśnić relacje z Iranem.

 

Władze Iranu miały czas na zawarcie tej umowy do 24 listopada. Rosjanie zbudują dwa reaktory w mieście Buszehr, będą dostarczać paliwo jądrowe, a później zajmować się jego utylizacją. Dokładnie tak, jak ma to już miejsce w przypadku pierwszego reaktora w Buszehr, eksploatowanego od 2013 roku.

 

Dyrektor irańskiej agencji energii atomowej – Ali Akbar Salehi – podpisał także porozumienie w sprawie budowy kolejnych czterech reaktorów, ich lokalizacja nie została ujawniona. – To punkt zwrotny w relacjach między naszymi państwami – podkreślał.

 

Choć podpisane porozumienie nie wpływa bezpośrednio na stan relacji miedzy Moskwą a Waszyngtonem, Rosjanie chcą pogłębić współpracę z Iranem zanim Zachód złagodzi sankcje nałożone na to państwo.

 

Źródło: aljazeera.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie