Sąd Najwyższy w Rosji uznał, że Świadkowie Jehowy naruszyli prawo o zapobieganiu działalności ekstremistycznej i co za tym idzie, zostali zdelegalizowani, a majątek organizacji zostanie przejęty przez skarb państwa. Organizacji przysługuje prawo do odwołania się od tej decyzji, które pozwoli na wstrzymanie wykonania wyroku.
Wniosek dotyczący delegalizacji Świadków Jehowy został złożony przez ministerstwo sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej i był wymierzony przede wszystkim w Centrum Administracyjne zlokalizowane w pobliżu Sankt Petersburga. Przedstawiciele ministerstwa wskazywali na poważne nieprawidłowości w działalności organizacji, które zostały ujawnione podczas niezapowiedzianej wcześniej kontroli. We wniosku skierowanym do sądu, ministerstwo sprawiedliwości apelowało o uznanie organizacji za ekstremistyczną, a następnie zdelegalizowanie funkcjonowania jej 395 oddziałów zarejestrowanych na terenie Rosji.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja sądu wzbudziła kontrowersje ponieważ w pełni przychylono się do wniosku ministerstwa sprawiedliwości. Sąd Najwyższy wydał decyzję o natychmiastowym zamknięciu wszystkich placówek Świadków Jehowy, a także postanowił zająć cały majątek organizacji działającej w Federacji Rosyjskiej. W przypadku odwołania się od tej decyzji, wykonanie wyroku zostanie wstrzymane. Przedstawiciele organizacji zapowiedzieli odwołanie do Sądu Apelacyjnego, ale dodali również, że jeśli to nie pomoże, wniosek o zbadanie sprawy trafi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
„Jesteśmy tą decyzją bardzo rozczarowani i zaniepokojeni tym, jak ona wpłynie na naszą działalność religijną” — mówi Jarosław Siwulski, rzecznik Świadków Jehowy w Rosji. „Złożymy odwołanie w nadziei, że możliwie najszybciej nasze prawa i ochrona przysługująca nam jako pokojowo nastawionej społeczności religijnej zostaną w pełni przywrócone” – dodaje.
Źródło: wprost.pl, jw.org/pl/
WMa