14 października 2014

Rozpoczyna się Rok Świętej Teresy

(Josefa de Óbidos [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons)

Od dnia wspomnienia liturgicznego św. Teresy – 15 października br. – do 15 października 2015 roku trwać będzie rok jubileuszowy Rok Świętej Teresy. Towarzyszy mu hasło „Dla Ciebie Panie się narodziłam”. 28 marca 2015 roku minie pięć wieków od przyjścia na świat tej wielkiej karmelitańskiej świętej.

 

Św. Teresa (1515-1582) – nazywana często Teresą Wielką – już w 1622 roku (czterdzieści lat po śmierci) została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. W roku 1970 została uznana doktorem Kościoła przez papieża Pawła VI. Mistyczka i wybitny teolog doby kontrreformacji, mimo oporu ze strony zlaicyzowanego otoczenia, stała się reformatorką zakonu karmelitów. Pozostawiła po sobie bogatą spuściznę pisarską, do najważniejszych jej dzieł należą: „Życie”, „Sprawozdania duchowe”, „Droga doskonałości”, „Twierdza wewnętrzna”, „Podniety miłości Bożej”, „Wołania duszy do Boga” oraz „Księga fundacji”.

 

W specjalnym słowie na rok jubileuszowy o. dr Piotr Nyk OCD, wyjaśnia, że uroczystości połączą się w harmonijny sposób z obchodami Roku Życia Konsekrowanego. – Niewątpliwie ta zbieżność pomoże uwypuklić jak bardzo życiu chrześcijańskiemu i zakonnemu potrzebny jest duch modlitwy i kontemplacji, którym żyła święta Teresa z Awili, Doktor Kościoła – podkreśla karmelita.

 

Uroczysta inauguracja ogólnopolskich obchodów Jubileuszowego Roku 500-lecia urodzin św. Teresy miała już miejsce w sobotę 11 października 2014 roku o godz. 10.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach. Terezjański Rok Jubileuszowy zakończy się 18 października 2015 roku Mszą św. sprawowaną przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. abpa Celestino Migliore w kościele Karmelitów Bosych w Poznaniu.

 

 

Małgorzata Pabis, pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie