„Ponad 4,6 tys. zł – nawet tyle może w przyszłym roku zapłacić pracodawca za wydanie zezwolenia na pracę obcokrajowca. Tak wynika z projektu ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy, który przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej”, pisze na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Karolina Topolska.
Publicystka zwraca uwagę, że propozycje dotyczące zatrudniania w Polsce cudzoziemców przygotowane przez resort zarządzany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk są ostro krytykowane przez pracodawców i przedsiębiorców.
„Pracodawcom nie podoba się m.in. wspomniana regulacja, zgodnie z którą maksymalna stawka opłaty skarbowej za złożenie wniosku o zezwolenie na pracę, którą ma ustalać MRPiPS w rozporządzeniu, mogłaby wynieść nawet równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z kolei w przypadku pracy sezonowej opłata mogłaby sięgnąć do 25 proc. płacy minimalnej. Taką samą wielkość projekt przewiduje również dla opłat wnoszonych wraz z oświadczeniem o zatrudnieniu cudzoziemca”, czytamy.
Wesprzyj nas już teraz!
„Ustalenie opłaty na poziomie minimalnego wynagrodzenia może uniemożliwić wielu pracodawcom zatrudnianie cudzoziemców. W obliczu obecnego niedoboru pracowników na rynku pracy może to prowadzić do spowolnienia gospodarczego”, alarmuje w komunikacie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Firmy negatywnie oceniają również rozwiązanie, w myśl którego zezwolenie na pracę cudzoziemca wydaje się na czas określony nie dłuższy niż jeden rok, jeżeli cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.
„Firmy chcą również usunięcia z projektu ustawy limitów w zatrudnianiu cudzoziemców. Te przewidziane zostały w kilku regulacjach ustawy. Możliwość ograniczenia liczby obcokrajowców podejmujących w Polsce pracę ma mieć m.in. Rada Ministrów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego lub ryzyko, że wysoka liczba wydanych zezwoleń bądź oświadczeń legalizujących pracę cudzoziemca utrudni zatrudnienie obywateli polskich lub uprzywilejowanych obcokrajowców (m.in. tych z UE)”, podsumowuje Karolina Topolska.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
TG
Polska bez Polaków. Prognozy są bezlitosne: wkrótce znikniemy