Sąd apelacyjny w Paryżu stwierdził, że słuszne zwolniono z pracy w prywatnym żłobku kobietę, która przyszła do żłobka w islamskiej chuście.
Konflikt zaczął się 19 grudnia 2008 r. kiedy to Fatima Afif została zwolniona z pracy w żłobku za noszenie islamskiego szalu. Decyzję o zwolnieniu dyrektorka żłobka podjęła w imię „neutralności filozoficznej, politycznej i wyznaniowej”, zapisanej w regulaminie wewnętrznym placówki.
Wesprzyj nas już teraz!
Muzułmanka wniosła jednak sprawę do sądu pracy domagając się 100 tys. euro odszkodowania. Sąd przyznał jednak rację dyrekcji żłobka, twierdząc, że Fatima Afif wykazała się powtarzającą się niesubordynacją. Wyrok ten potwierdził sąd apelacyjny, ale już sąd kasacyjny w unieważnił go, uznając, że sprawa dotyczy żłobka prywatnego, a w związku z tym zwolnienie Fatimy Afif jest dyskryminacją z racji przekonań religijnych i musi być anulowane.
Sprawa ponownie trafiła więc do sądu apelacyjnego w Paryżu, gdzie prokurator François Falletti argumentował, że dzieci w żłobku szczególnie ulegają wpływom i bardzo łatwo akceptują prezentowane im wzorce. 27 listopada br. sąd apelacyjny potwierdził słuszność zwolnienia muzułmanki, uważając, że nie jest ono zamachem na wolność religijną i nie jest dyskryminujące. Zdaniem adwokata Fatimy Afif, „kasacja jest możliwa”. –Jeżeli będzie trzeba wniosę sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – przekonywała muzułmanka.
We Francji sprawa Fatimy Afif stała się symbolem stosunków między islamem i laickością. Liczni politycy zabrali głos domagając się przede wszystkim rozszerzenia w tekstach legislacyjnych zasad neutralności religijnej w publicznym sektorze wychowawczym i ograniczenie religii do sfery prywatnej, zwłaszcza w żłobkach i przedszkolach.
Fatima Afif odwołała się do Wyższego Urzędu Walki Przeciw Dyskryminacji i za Równością (HALDE). Na początku instytucja ta poparła jej żądania, oceniając, że chodzi o dyskryminację, bo prywatne struktury stowarzyszeniowe nie mogą domagać się neutralności religijnej od swoich pracowników. Ale w październiku 2010 r. nowa przewodnicząca HALDE, Jeannette Bougrab w wystąpieniu wygłoszonym z okazji przyjęcia swojej funkcji, mówiąc o laickości, opowiedziała się przeciw wcześniejszej decyzji i otrzymała zgodę zarządu instytucji do ponownego przestudiowania sprawy.
Franciszek L.Ćwik