Pedro Zerolo, antyklerykał, krytyk prawa naturalnego, lobbujący – skutecznie – na rzecz wprowadzenia „małżeństw” homoseksualnych w Hiszpanii został uczczony w… katolickim kościele. Katolicka organizacja chciała przypomnieć o jego „zasługach” na polu polityki socjalnej.
W połowie maja zmarł na raka były socjalistyczny członek rady miejskiej Madrytu, Pedro González Zerolo. Mężczyzna angażował się między innymi w propagandę środowisk LGBT. Pomimo jego antychrześcijańskiej postawy 17 maja w madrydzkim kościele pw. św. Antoniego z Padwy zorganizowano uroczystość ku czci zmarłego. Inicjatywa wyszła od katolickiej organizacji „Mensajeros de la Paz” (hiszp. Posłaniec pokoju), działającej na rzecz dzieci, kobiet i młodzieży.
Wesprzyj nas już teraz!
Zerolo urodził się w Wenezueli, dokąd wyemigrował jego ojciec, zaangażowany w lewicową działalność. Nie chciał mieszkać w Hiszpanii pod rządami generała Franco. Zerolo był jednym z najbardziej znanych hiszpańskojęzycznych aktywistów ruchu LGBT, popierając legalizację „małżeństw” homoseksualnych nie tylko w samej Hiszpanii, ale i w Ameryce Łacińskiej. W 2005 to właśnie w dużej mierze dzięki jego wysiłkom socjalistyczny rząd takie „małżeństwa” zaakceptował. Zerolo szybko skorzystał z nowego prawa, biorąc „ślub” ze swoim partnerem – Jesusem Santosem.
Od 1998 roku Pedro Zerolo był przewodniczącym hiszpańskiej Federacji Państwowej Lesbijek, Gejów, Transseksualistów i Biseksualistów. Krytykował Kościół katolicki za podejście względem teorii gender, antykoncepcji i aborcji, odrzucając stanowisko oparte na prawie naturalnym i Bożym. Mężczyzna przekonywał między innymi, że Kościół katolicki poprzez niezgodę na stosowanie prezerwatyw jest odpowiedzialny za epidemię wirusa HIV. Zapowiadał też, że trzeba zakończyć ekspozycję krzyży w szkołach i usunąć „Kościół państwowy”.
Zerolo był ceniony przez „Mensajeros de la Paz” ze względu na jego zaangażowanie socjalne. Wobec jego „zasług” na tym polu w kościele pw. świętego Antoniego z Padwy, zarządzanego przez „Posłańca”, zorganizowano uroczystość mające upamiętnić antykatolickiego aktywistę. Byli na niej obecni także księża. Zerolo został przedstawiony jako wzór społecznego zaangażowania.
Źródło: katholisches.info
pach