W parafii Świętej Rodziny w Bratysławie kapłan odmówił wiernemu udzielenia Komunii świętej do ust. Jest to niezgodne zarówno z prawem kanonicznym jak i z wytycznymi Konferencji Episkopatu Słowacji na czas koronawirusa.
Na Słowacji przed epidemią koronawirusa kapłani mogli udzielać wiernym Komunii świętej wyłącznie do ust. Podawanie Ciała Chrystusa na rękę nie było dopuszczalne i – wbrew wskazaniom Episkopatu – praktykowały je tylko niektóre kościelne środowiska liberalne.
Wesprzyj nas już teraz!
W związku z Covid-19 słowaccy biskupi wydali jednak zalecenia, zgodnie z którymi wierni powinni przyjmować Eucharystię na rękę. Nie jest to bezwzględny obowiązek; w wytycznych Episkopatu wskazano wyraźnie, że – zgodnie z prawem kościelnym – każdy katolik ma prawo przyjąć Komunię również do ust i nie można mu tego odmówić. Według biskupów Komunii na język można udzielić po Mszy świętej, wygłaszając zarazem krótką katechezę o możliwości przyjmowania Komunii również na rękę i o formalnej zgodności tej praktyki z obowiązującym prawem kościelnym.
W efekcie w słowackich kościołach rzecz wygląda podobnie jak w Polsce. Do szafarza ustawiają się dwie kolejki wiernych, tych przyjmujących Komunię do ust i tych przyjmujących na rękę. Inni księża z kolei udzielają Komunii najpierw na rękę, a dopiero później do ust. Jeszcze inni wreszcie udzielają jej do ust dopiero po Mszy świętej.
W parafii Świętej Rodziny w Bratysławie te reguły zostały jednak naruszone. Kapłan całkowicie odmówił wiernemu możliwości przyjęcia Ciała Chrystusa do ust.
W niedzielę w sieci pojawił się film nagrany przez wiernego, który próbował uzyskać od księdza odpowiedź o motywy jego postępowania. Kapłan długo ignorował pytania i prośbę o udzielenie Komunii choćby po Mszy świętej, a później zalecił jedynie, by katolik, pominięty przy udzielaniu Komunii, zwrócił się do arcybiskupa Bratysławy, Stanislava Zvolenskiego.
Na Słowacji Msza święta jest już sprawowana publicznie. Wierni muszą zachowywać bezpieczny dystans i nosić maseczki. Kapłani nie muszą zakrywać ust i nosa, choć część z nich mimo wszystko to robi.
Mimo zniesienia restrykcji w kościołach jest wyraźnie mniej wiernych niż przed epidemią. Brakuje zwłaszcza ludzi młodych; jak mówią nam słowaccy katolicy, zdecydowana większość z nich nie wróciła na Mszę świętą.
Póki co Episkopat nie informuje, jak długo zalecać będzie udzielanie Komunii świętej na rękę. Wytyczne w tej sprawie wydane zostały na czas nieokreślony. Nie jest też jasne, czy po całkowitym ustaniu zagrożenia epidemiologicznego wróci sytuacja sprzed epidemii, to znaczy wyłączne udzielanie Komunii do ust, czy odtąd na Słowacji dozwolone będą dwie formy przyjmowania Ciała Chrystusa.
Pach